| EvlSantos a întrebat:

Am inteles ca se poate face aparat de sudura din doua transformatoare de la cuptoarele cu microunde.

1.Bobinajul primar se leaga in serie la retea(220V)

2. Cel secundar stiu ca nu este bun si trebuie inlocuit.

3.Bobinajul secundar se leaga si el in serie.(o borna pentru electrod iar cealalta pentru "masa")

4. Pentru a topi un electrod de 2-2.5 mm este nevoie de 80A.

Ce cablu trebuie sa folosesc pentru a face spire in secundar?

Si, cate spire trebuie sa am in secundar pe fiecare transformator, pentru a ajunge la 80A sau mai mult?

D-au funda! Multumesc anticipat!

7 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Sti ce inseamna 80A? Nu te juca,nu te lua dupa retardati. Poti obtine eventual un aparat de pirogravat. Ca o idee,rezistentele unei locuinte, cu iluminat, prize, consumatori electrici, au 6-10 A.

| arcticd0 a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

? 80A la 30v inseamna 2400W
o priza cu siguranta de 6A: 6*220=1320W
10A:10*220=2200W
deeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeci ai nevoie de sigurante ceva mai zdravane daca vrei sa sudezi happy
dar doua cuptare cu microunde de 800w trag 1600w deci slabe sanse sa ajungi la 80A sad
stiu ca am adaugat aproximari dar in principiu cam asa este.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un cuptor cu microunde costa cel putin 300 roni iar doua 600 roni, cu 600 de roni iti iei un aparat de sudura foarte bun

| EvlSantos explică (pentru anonim_4396):

Eu nu cumpar cuptoarele, am deja 2 transformatoare de la fier vechi cumparate cu 30 lei fiecare, daca folosesc pe secundar cablu de 4-5 mm si asigur o racire fortata pot depasi performantele unora de pe piata.

| EvlSantos explică (pentru anonim_4396):

NU am nevoie de cuptoare noi, am facut rost de 2 transformatoare cu 30 lei de la fier vechi.
Daca pe secundar folosesc cablu de 4-5mm si ii asigur o racire fortata pot depasi performantele unor aparate ieftine de pe piata.

| mihaituneup a răspuns:

Decat sa iti dai foc la casa sau sa *** toata instalatia electrica nu mai bine dai o fuga la magazin si iti iei unu?
oricum te sfatuiesc sa te duci la un electrician decat sa incerci raspunsurile noastre, cine stie poate face misto de tine si patesti ce ti-am scris mai sus...

| arcticd0 a răspuns:

Salut, stiu ca postul de vechi dar merita un raspuns.
ca sa poti suda ai nevoie de ~30v tensine in sarcina, asta inseamna ~50-60v tensiune de mers in gol, din experimente am observat ca pentru transformatorul de microune iti trebuie o spira/volt(aproximativ), nu daca ai 2 transformatoare ar trebui sa bobinezi 25-30 spire/transformator in total 50-60...(sper ca prinzi ideea). pune sarma de 5mm gasesti in dedeman, sau mai groasa, cel mai bine iei 3 transformatoare si le bobinezi cu sarma mai groasa. un transformator de microunde are in jur de 600-800w in caz ca se intreaba cineva. daca ti se lipeste arcul incearca sa mai bobinezi cateva spire (daca mai ai unde laughing ).
se recomanda adaugarea unei sigurante inaintea transformatoarelor( sa nu strici ceva si sa arzi ca sobolanu').
daca bobinezi prea multe stii ce se intampla happy arzi ca sobolanu laughing.