| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am o casa de 110 mp la sol, am bagat un electrician sa îmi facă Instalatia, firul pe care l-a adoptat este cyyf 3×2, 5 prize,cyyf 1, 5 întrerupător, am înțeles de la el ca va pune doar 2 doze la casa în rest se va lega cu firele direct in siguranțele tabloului iar tabloul va avea în jur de 25 sau 30 de sigurante, este în regula? Nu am mai văzut tablou asa mare la nici o casa pana acum

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E bine, cu cateva mentiuni:
1. Chiar daca este un cablu, ar fi bine bagat in tub, sa il poti inlocui la nevoie. Totusi, foarte rar este nevoie.
2. Daca la prize este foarte bun cablul, la iluminat e mai indicat sa mergi pe fire separate, altfel va fi greu de respectat codul culorilor. Spre exemplu eu am un întrerupător cu 6 module, in doza lui sunt 9 fire. Ca sa faci acelasi lucru la tine, respectand si culorile, ar însemna sa ai 8 cabluri, deci 24 de fire. Sa vezi ce interesant devine cand ai si cateva intrerupatoare cap scară.
3. Tabloul de 25 de sigurante nu e deloc exagerat pentru o instalatie foarte bine facuta, cum o vrea el.
Nu ai vazut unul atat de mare, pentru ca foarte rar se fac astfel de instalatii, datorita costurilor imense. Solutia e foarte buna, dar numai daca banii nu contează.
4. Nu te lua dupa tampenii, gen pune fire de 3 sau 4, nu conteaza cat de mari sunt sigurantele, pe impamantare poti pune fir mai subțire samd. O data ca exista normative in acest sens a doua oara pentru ca acele fire vor intra intr-o priza. Evident cine a spus tampenia asta nu a legat niciodata o priza, as vrea sa vad cum baga relian un fir de 4 mmp intr-o gaura de 2.5.
Iar in al treilea rand, orice aparat electric are un cablu de alimentare, niciunul nu este mai gros de 2.5. La ce ajuta ca in priza sa aduci 4 mmp daca de la priza la aparat ai doar 2.5?
Dar a nimerit si el ceva: nu vei avea nevoie de 1 km de cablu. Intr-adevar, nu vei avea nevoie de un km, ci de mai multi. Eu am avut un km de cablu numai la parter, cu doar doua circuite dedicate. Bine, numarand toate firele si incluzând si circuitele pentru curenti slabi.
Dar ca sa intelegi ce sfaturi profesionale iti da acest semianalfabet, intreaba-l de unde a cumparat el cabluri de 3 mmp sau de 3.5 mmp.

Răspuns utilizator avertizat
| regis a răspuns (pentru Nrx):

1. La un cuptor de 3 kW nu se pune problema de 4 mmp.
2. Daca ai 25 m x 4mmp si 1 m de 2.5 mmp, tot metrul de 2.5 va ceda. Bine, nu la 3 kW, cum am spus.
La unele chestii nu trebuie sa gandesti, au gandit deja altii.

Răspuns utilizator avertizat
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ala nu-i electrician! Se pune cate o doza la fiecare intrerupator si priza (tinand cont unde-i priza este si intrerupatorul). Sigurante se pot pune calculand consumul sa nu depaseasca puterea sigurantei. De exemplu daca ai 30 de prize si pe fiecare este un consum de 5Ah rezulta un consum total de 150Ah. (exemplul este exagerat ca sa intelegi). Daca ai 150Ah trebuie 10 sigurante ca sa nu fie prea mult pe o siguranta. O siguranta din casa are, in mod normal, 16 A.

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Nici vorbă, sistemul doza si aparatul este de mult depășit, nu se mai utizeaza de cateva decenii.
Acum dozele de aparat sunt folosite si ca doze de legătură, astfel încât 2-3 doze constituie un scenariu realist pentru o casa familiala. De altfel, daca te uiti la orice priza decentă, vei vedea ca toate bornele sunt duble, astfel incat toate legaturile se fac direct in priza.
La fel, la întrerupătoare este foarte indicat ca legaturile sa se faca in doza de aparat, fiind inutil sa mai ai o doza cu 1 metru mai sus, mai ales in contextul in care cele mai comune intrerupatoare smart au nevoie si de nul.
Insumarea consumului si impartirea la 16 este o gluma, nu se poate face asa. Iti dau exemplu concret, am la bucatarie cateva prize pe blat, in care se pot pune diverse aparate, o plita de 7800W, un cuptor de 1800W, un cuptor cu microunde de 800W si o hota de 150W. Ce fac, pun 8 sigurante de 16?

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Dozele se folosesc si astazi: https://bit.ly/3rt59oz Nu stiu la ce aparat te referi! Acolo era un exemplu aproximativ dar se pot pune sigurante si mai mari si atunci maresti diametru firului. Doza de mai sus nu este inutila. Ea usureaza schimbarea firului atunci cand se intampla o defectiune.

| regis a răspuns (pentru Salontanul):

Doza de aparat se cheama orice doza in care se monteaza o priza sau un întrerupător, spre deosebire de dozele de derivatie, in care se "leaga" firele si se acopera cu un capac. Pun ghilimele pentru ca nici legaturile nu mai sunt ce au fost.
Desigur ca doze de derivatie (sau de legătură) se mai pun acolo unde este necesar, dar nu o doza la fiecare intrerupator sau priza, cum era acum 50 de ani, cand oamenii aveau 4 prize si 4 intrerupatoare in toata casa.
Spre exemplu, eu am in toata casa 5 doze de derivatie, două tablouri de siguranțe si o doza pentru cablu TV, in condițiile in care doar cel de-al doilea tablou deserveste 36 de prize, 7 intrerupatoare multiple, 10 corpuri de iluminat si doua sisteme de ventilație, totalizand vreo 600 de metri de cablu.
Firul este la fel de usor de schimbat ca in instalatiile de tip vechi, mergând prin copex dintr-o priza în următoarea (cea mai apropiată). Singurele care ar putea crea probleme sunt circuitele dedicate, cum e cel al plitei, unde firele pleaca direct din tablou, fara intreruperi si fara derivatii, lungimea traseului ingreunand putin procedura. Totusi, exista sarpe, lubrifianți speciali, ba chiar si masina de tras cabluri.

| Salontanul a răspuns (pentru regis):

Ok. Ai dreptate! Uitasem termenul de doza de aparat. Sunt mai batran decat iti inchipui. Ideea este ca la orice derivatie (si, da! La priza, prize separate pentru aparatura cu consum mare si intrerupator este derivatie de la firul principal) se pune doza. Eu de alea vorbeam. N-am spus nicaieri ca se pune doza din metru in metru!

| mihai69 a răspuns:

Nu sună rău, dar o să ai un morman de cabluri, și nu sunt chiar ieftine.
Dar ca idee, e ok ce ți s-a propus.

| relian a răspuns:

E f bine daca ai multe sigurante,cu cat mai multe cu atata mai bine.
Nu ai mai vazut pentru ca inainte se facea buleala,plus ca oamenii nu aveau atatea aparate prin casa,deci nu era nevoie de sigurante,pentru ca nu aveai la ce le folosi.
Astazi tot mai multa lume are de toate,de la frigider,cuptoare cu microunde,masini de spalat,uscat,prajitoare de paine si cate si mai cate.

Unele din aceste aparate electrice necesita siguranta proprie,asta pentru ca sunt mai mari consumatori.
Este bine sa ai pentru aragaz sigurata lui,pentru masina de spalat la fel, pentru fridiger, pentru aer conditionat, pentru masina de spalat vase deci cate o siguranta pentru fiecare.
Plus ce alte aparate mai se folosesc.

Referitor la cabluri eu te-as sfatui sa folosesti cablurile cele mai groase, asta pentru ca pe viitor nu stii ce o sa mai apara, ori ce o sa mai folosesti.
La prize este bine sa pui cablu de 3 sau chiar de 3.5, asta asa sa fie acolo,pe viitor nu se stie ce o sa mai apara.

Nu cred ca te costa foarte mult in plus,faci asta odata,nu ai nevoie de km de cablu sa spui ca este scump.
Cablu cu cat mai gros cu atat mai bun,asta pentru orice.O sa consumi si mai putin.
Cu cat cablu este mai subtire cu atat si pierderile de curent is mai mari.
Ca idee atunci cand un cablu se incalzeset,ala pierde curent,de aia este cald,deci pierde in aer,se duce parte din energie,chiar de e f putin,nesesizabil, ca idee se pierde.
Poate bagi un radiator in priza, ceva mai puternic, niciodata nu se stie.
Priza o iei de care o fi, cablurile trebuie cat mai groase, de 3-4 mm, deci mm diamentru nu mm patrati, ai grija ca is 2 chestii diferite.

| relian a răspuns:

30 de sigurante is cam multe laughing acu am citit mai atent.Nu vad rostu sa pui 30 de sigurante.Mai degraba bagi cablu mai gros decat subtire si 30 de sigurante.
De exemplu poate sa lege toate prizele dintr-o camera la o singura siguranta, la fel si luminile din casa tot la o siguranta, luminile cel putin nu vad ce sa consume.O sa le schimbi toate pe led, deci incarcatura f putina.
Ar fi fost bun cu 30 de sigurante daca ai fi avut 150-200 amperi, dar din cate am inteles prin RO iti dau aia max 50 A laughing ca urmare poti pune si 100 de sigurante ca degeaba le pui.

Deci cate o siguranta pe fiecare camera, hai sa zic 2, pui si-o priza de putere mai mare de 20A poate folosesti un radiator mai puternic.
Dar daca el pune cablu subtire degeaba baga sigurante multe.

Cum am spus cablu e cel care conteaza, apoi priza

Ai avea cate 1 sau 2 sigurante pe camera, apoi cate una pentru:
-Frigider
-aragaz
-Cuptor microunde
-aer conditionat
-masina de spalat rufe
-Masina de uscat rufe
-Masina de spalat vase
-prize afara in fata casei pe zidu din fata
-Prize pe zidu din spate
-...
Si ce mai folosesti tu, deci nu stiu de ajungi la 20 de sigurante.Sa pui siguranta la fiecare priza sau ce are ala de gand sa faca aia is bani irositi laughing tu in camera orice ai folosi is f slabi consumatori, poti pune toate prizele din camere la un loc fara nici o problema.
Hai nu le pui pe toate, am zis cate una pe camera, dar sa pui 30 laughing nu vad pentru ce pune ala atat.

Ar fi trebuie sa iti spuna pentru ce pune atatea.
Eu asa as face as pune cablu mai gros decat rahaturi 15 mii de sigurante.
Inca ceva. spune-i sa puna cate o priza, sau 2 prize pe fiecare perete din camera, in fctie de marimea camerei, si priza sus in spatele unde vine TV laughing decat sa bage sigurante la greu.

Deci mai bine pui mai multe prize, mergi cu cablu de la una la alta, bagi cablu mai gros si e mai ok, nu pui 2 prize pe camera si se duce de la fiecare cu cablu la tablou.
Luminile la fel, pai cat consuma o lumina? Pui led si ala consuma 3 lulele laughing pentru ce sa pui siguranta pe fiecare lumina?

Eu atat iti zic, baga cablu cat mai gros la prize, mergi cu maxim mergi si cu 4 mm de se poate.Impamantarea poate fi si mai subtire.

| relian a răspuns:

Scuze cred ca am gresit.Este buna grosimea aia de cablu.2.5 max 3 mm la prize este parfum.In rest 30 sigurante cam multe, dar de ai batut palma deja, las cai bun.

| Frank51 a răspuns:

Se pun 2 siguranțe pe fiecare cameră, una pentru circuitul de iluminat si una pentru prize, înmulțești numărul de camere cu 2.

| Sky7 a răspuns:

E prea mare risipa de materiale. o sa bagi un km de cabluri si o sa te coste instalatia mai mult decat casa. cauta alt electrician.

| regis a răspuns (pentru Sky7):

1 km de cablu este puțin pentru o instalatie modernă. happy