| Anto_Antonio_2000 a întrebat:

Am o centrala Biasi care astazi a scazut la 0 bari si nu mai am apa calda. Ce trebuie sa fac? Dau funda

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Vezi daca ai pierderi in instalatie. In cea de incalzire.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Verifica si robinetii la fiecare calorifer.

| RS4 a răspuns:

Inseamna ca iti si palpaie un beculet la centrala. Are presiunea mica de apa in instalatie si nu porneste flacara. Se remediaza dintr-un robinet al centralei, chiar sub ea, cu care ii dai apa pana la 1.2-1.4 bar. Aceasta presiune va creste odata cu incalzirea apei din calorifere pana in jurul valorii de 2. Asta nu e de speriat, doar sa nu ajunga pe portiunea rosie. Daca nu gasesti robinetul, cheama un vecin. Dupa ce dai presiune, sa nu lasi robinetul deschis, il inchizi inapoi. Bafta!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Trebuie deschis un robinet mic care se afla sub centrala maxim un minut pana creste presiunea la 1, 6 bar apoi il inchizi.

| Anto_Antonio_2000 explică (pentru TrăieşteClipa):

Sunt 3 robineti de culori diferite,( negru, albastru, galben) care si in ce directie?

| Salontanul a răspuns (pentru Anto_Antonio_2000):

Sub centrala dar in corpul centralei nu poate fi decat un singur robinet. Daca mai ai alti robineti ei sunt pe tevile de intrare si iesire apa. Trebuie sa fie un robinet in gratarul de la fundul centralei. Invarti de el usor in partea in care simti ca cedeaza si auzi apa ca incepe sa intre. Daca spuneai si tipul centralei (Biasi are o gramada de tipuri) iti trimeteam o poza (poate gaseam pe net asemenea explicatie). Robinetul este (de obicei) negru si merge prin invartire depasid 360 grade. Cele de pe tevi merg numai 90 de grade. Pentru robinetul centralei trebuie sa te apleci ca sa-l vezi. Uite la o centrala, in dreapta sub gratar: http://s1066.photobucket.com/......5.jpg.html

| kanechy a răspuns:

Exista un buton care mareste presiunea! Ea isi mai mai elibereaza presiunea cand simte cateva anomali, succes