Întrebare recomandată | mikidutza666 a întrebat:

Am o intrare care suna asa :
Am o camera case se afla langa baie (adica pot intra direct in baie din camera). Vreau sa ma mut acolo si sa imi aduc acolo tot, cel mai important, PC-ul. Dupa cum stiti in baie se produce acel... abur... care va patrunde usor in camera mea.
Intrebare este : Acel abur poate face rau la PC? Adica la tot ce tine de tehnologie, telefon, monitoare, unitatea etc? Camera aceea este putin cam racoroasa, iar acea caldura care se combina cu recele din camera cam condenseaza peste tot...
Si inca o intrebare daca tot sunt la aceasta categorie : Aveti idee de ce bateriile din baie din baie, alea noi si scumpe rau, "ruginesc" si arata ca naiba dupa 2 saptamani, iar daca le sterg intr-o zi se fac la loc?
Dau funda! :* happy

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

...și dacă l-ai uita deschis, ce ar avea? Nu îl poți fixa pe "întredeschis", ca încăperea să fie mereu bine aerisită? Dacă nu, poate înlocuirea geamului cu unul ceva mai modern, ar fi o soluție. Sau direct montarea unui ventilator special, care să pornească automat, când intră cineva în baie și să tragă tot aerul vechi afară, înlocuindu-l cu proaspăt. Vrei, nu vrei, va trebui să investești, ca să rezolvi problema; și e mai bine să o faci o dată și bine, nu să tot arunci banii pe fereastră pe chestii, care nu vor ține.

4 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Umezeala și produsele electronice nu se împacă bine.

O gaură de aerisire sau un geam în baie nu ai? Dacă nu, eu ți-aș recomanda să-ți faci și abia după să te muți cu totul.

Iar cu rugina, nu știu, probabil ai nimerit un produs de proastă calitate, iar condensarea își face de cap în voie.

| mikidutza666 explică (pentru NOname):

Mersi mult!
Am geam dar daca il uit o data aia e... mai ales ca eu sunt acasa doar in weekend, iar daca parintii sau altcineva sunt neglijenti sau uita...
(nu stiu cui sa dau funda asa ca voi face :"ala bala porto..."winking

| NOname a răspuns (pentru mikidutza666):

...și dacă l-ai uita deschis, ce ar avea? Nu îl poți fixa pe "întredeschis", ca încăperea să fie mereu bine aerisită? Dacă nu, poate înlocuirea geamului cu unul ceva mai modern, ar fi o soluție. Sau direct montarea unui ventilator special, care să pornească automat, când intră cineva în baie și să tragă tot aerul vechi afară, înlocuindu-l cu proaspăt. Vrei, nu vrei, va trebui să investești, ca să rezolvi problema; și e mai bine să o faci o dată și bine, nu să tot arunci banii pe fereastră pe chestii, care nu vor ține.

| Lioana a răspuns:

Daca nu lasi deschisa usa de la baie nu va intra mult abur in camera si nu cred ca vor fi afectate electronicele. Ar fi bine daca baia ar avea geam ca sa poti aerisi.
Baterii in baie care ruginesc inca n-am avut dar ale mele au ceva anisori. Chiar asa proaste sa fie bateriile de baie acum? Le-ai cumparat din Lidl? Si mie mi-a ruginit rapid o etajera cromata luata de acolo. Incearca sa cumperi de la magazinele de profil.

| mikidutza666 explică (pentru Lioana):

Mersi mult!
(nu stiu cui sa dau funda asa ca voi face :"ala bala porto..."winking