| DeeyuAndrei a întrebat:

Am o întrebare... în seara asta aș vrea să pornesc centrala pentru că e cam frig în casă. Ideea e că am renovat de curând și două dintre calorifere nu au apă în ele pentru că, camerele în care sunt puse nu au fost zugrăvite încă și pentru a le lua jos mai ușor când zugravim, le-am lăsat goale.
Pot porni centrala și toate celelalte calorifere cu excepția celor două? Și dacă da, cum le pot opri pe acestea?
Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inchizi robinetele de la caloriferele respective. Problema e sa nu ai aer si pe restul instalatiei.

| sierra1 a răspuns:

Dacă circuitul e comun, NU merge, ai aer pe instalație

| Bizon95 a răspuns:

DACA caloriferul nu e connectat SI teava e inchisa in locul unde trebuiesc connectate, atunci nu trebuie sa faci nimic
DACA au ventile si la intrare DAR SI LA IESIRE, trebuie sa inchizi ventilele si atat
daca nici una dintre astea nu se aplica atunci mai bine nu o pornesti

in orice caz iti dai seama de asta direct din centrala cand ii verifici presiunea (ar trebui sa aiba 1.4 atmosfere ca sa mearga cum trebuie) daca are presiune atunci e ok, daca nu are... pana la urma poti sa ii dai drumul si sa verifici daca nu se scurge pe undeva (risti o udatura buna, dar tu stii ce si unde)