| Arthiom a întrebat:

am o intrebare pentru instalatori in special sau pentru cei care au mai multa experienta in domeniul asta. Cum se monteaza corect turul si returul la un calorifer, sa zicem cu lungimea de 1m. Am vazut ca majoritatea sunt montate cu turul in partea de sus si returul jos in partea opusa. Nu ar fi mai corect sa fie chiar invers? Daca turul ar fi montat in partea de jos si returul in partea opusa de sus atunci caloriferul va fi umplut cu apa calda de jos in sus ceea ce cred eu ar duce la un randament mai bun. Stiu ca apa mai calda se ridica deasupra apei reci, dar forta care misca apa prin calorifere este data de pompa de apa din centralaa termica deci asta nu ar trebui sa fie o problema, gresesc cumva? Daca da unde, si de ce?

1 răspuns:
| xerxes1 a răspuns:

Este corect cu turul sus si returul jos. Caloriferul se incalzeste mai uniform, aerul cald din jurul caloriferului urca mai repede deoarece intalneste temperaturi din ce in ce mai mari.