| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare nelamurire. Deci, un prieten de-al meu sta intr-un bloc relativ nou, iar niste vecini si-au construit un foisor si un gratar. As vrea sa stiu daca constructiile astea sunt legale sau nu si daca este nevoie de autorizatie. Va rog sa nu treceti cu vederea aceasta dilema a mea. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Freya1 a răspuns:

Normal nu ia luat masa teren in fata blocului deci nu cred ca ate voie atata timp cat nu a cerut si aprobarea celorlalti vecini si nu a facut o cerere la primarie ca nu e ca si cum ai planta un copacel intre alti 10 e totusi un foisor un gratar.Nu e curtea lor si se poate depune orcand plangere.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca sunt constructii demontabile, atunci nu este nevoie de autorizatie de constructii.
Atat gratarul, cat si un foisor simplu se pot considera demontabile.

| Violleta2022 a răspuns:

Gratarul si foisorul nu sunt constructii solide, ca atare, nu este nevoie de autorizatie de constructie.

Tutusi, nu am inteles de ce intersul asta pentru ce face vecinul si daca are, sau nu autorizatie?
Te roade invidia, sau esti in genul de om care isi baga nasul in gospodariile altora?
Curiozitatea asta si genul de a-ti baga nasul in casele/curtile altora am intalnit-l doar la romani, urat caracter si comportament, sa fii interest de ce face vecinul si daca area ala autorizatie sau nu.
In fond, ce te priveste pe tine ce face ala la el in casa sau curte?

| RO2002 a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu, doar ca pe om il invadeaza fumul de la gratare si zgomotul, nu ma bag in casele oamenilor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RO2002):

Poate sa faca o plangere la sectia de Politie locala, in acest caz.

Dar tu ai venit sa intrebi de autorizatie de constructie, si ai schimbat datele problemei acum, ca-l deranjeaza fumul si zgomotul.

| Paradøx a răspuns:

Daca e "in fata blocului", practic terenu' ala e al blocului, nu al lui, poti sa le spui lejer sa isi mute catrafusele in alta parte.

Daca foisoru' ala e construit BINE, gen are fundatie turnata in pamant (nu gen niste scanduri, o masa si scaune), si daca aia nu au autorizatie de la primarie(si nu cred ca au, daca tu zici ca e facut pe terenul din fata blocului), au cam nasparlit-o.

Intereseaza-te cum e cu terenu' ala, si daca e facut "pe naspa", imediat chemi politia sa ii inunte in amenzi.