| David1998 a întrebat:

Am o mica problema.Eu locuiesc la casa dar nu am vaci, cai, etc...in schimb am tot felul de pomi, meri, peri.Iar cand sa se faca tigani tot vin si fura.Am gard dar nu este foarte mare are aprox 1m.Si pentru ca gardul nu este mare nu pot lasa nici cainele liber prin curte ( un rottweiler)Ce as putea face? Ce idei aveti? ( am 15 ani, ma duce capu la tot felul, m-am gandit sa pun sarma cu, curent )

Răspuns Câştigător
| viotedy a răspuns:

Pune lantul cainelui pe o sarma de-a lungul gardului.

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Evident, cum spune viotedy, trebuie sa legi cainele pe o sarma, astfel incat sa poata patrula pe intreaga lungime a gardului.

| Mihaela1964 a răspuns:

Puteti inalta gardul montand pe actualii stalpi inaltatoare, pe care sa intaindeti sarma ghimpata, dupa care poti lasa cainele liber...sa mai sara gardul daca au chef!

| David1998 explică (pentru Mihaela1964):

pai o sa-l inalte tata pe cand vi acasa, ca este plecat in Italia laughing...dap pana atunci handicapati imi mananca tot laughing...fac si eu Praslea

| Mihaela1964 a răspuns:

Poti vorbi cu mama ta sa angajati un om pentru treaba asta, pe care tu il poti ajuta, astfel va costa mai putin.Pana la intoarcerea tatalui tau treaba e facuta...

| Roxxxxi a răspuns:

Pai spune-i tatalui tau sa dezlegati cainele. sa ii muste daca tiganii intra in curtea voastra

| bilopart a răspuns:

Intinzi o sarma pe gard dar care sa fie legata pe pari din lemn nu din fier, la un capat legi un fir pe ea iar fir-ul trebuie pus intr-o gaura din priza acea gaura trebuie sa fie faza, vizi asta testand-o cu un creion de tensiune.
daca ai curent trifazat(320) nu fa asta!
si la 220 poate muri, dar daca sarma este la 2m inaltime va cadea jos si va scapa!