| Radu_Traian_1992 a întrebat:

Am o motocoasa si firul se termina prea repede. As vrea un fir care sa tina mai mult si sa taie iarba mai bine. Am avut simplu, am avut cu sarma in fir(mai bun pentru ca taia si lemne ca degetul), si am vazut pe net fir din otel, oare este mai bun? ziceti-mi.cel mai bun fir pentru motocoasa in special cel ce contine sarma.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Iati un cap cu incarcare, adica poti pune in el cativa metri de fir si taie iarba sau buruieni ce tai tu cand sunt mai mici nu cand se legnifica deja.Si daca dai cu ea prin plasa, prin gard prin poatra firu ala se rupe mai rapid asa este.Ai putea sa iti cumperi un cap special pentru asa ceva se numeste Pivotrim, daca cauti pe net o sa gasesti, vand aia pe ebay si din plastic si din metal pentru profesionisti, ma refer metal capu ala, ca de fapt are fir dar este altfel facut.Eu nu am tatait cu ala, unia zice ca ar fi foarte bun.Cauta pe net pe ebay pivotrim si vezi despre cei vorba, sau iti dau eu in link daca e.Nici o coasa de asta cu fir n-are fir de otel ce spui tu, asa ceva nu pune nimeni, sau cel putin eu nu am vazut ori auzit de asa ceva. Poti sa te accidentezi f grav asa ca nu mai folosi sarma.Eu am fost la magazine speciale care vand numa asa ceva dar fir de otel la motocoasele astea nu am vazut. Vorbesc aici de america nu de RO.Acolo nu stiu dar ma uitai la fabricantii astia care fabrica coasele astea la Sthil la ECHO, la astea mai cunoscute si nu am vazut ce spui tu.Si sa iti mai spun ceva.Astea nu sunt coase asa cum cred romanii,de fapt nici nu e numesc coase,se numesc trimere, adica dupa ce cosesti iarba cu o masina de cosit iarba vii cu trimeru asta si pe unde na putut lua masina tai tu, pe linga borduri, pe linga copaci, pe linga garduri etc, pietre.Cam asta este de fapt destinatia acestor coase.Acum ca unia le folosesc sa coseasca e treaba lor.Mai sunt folosite sa cosesti pe terenuri f accidentate, pe terenuri cu roci unde nu poti folosi o msina de tuns sau cosit.Cauta tu la un fabricant de coase de astea ce spui si o sa vezi ca asa le numesc trimer nu coasa.E ca si la frizerie ala foloseste o masina de tuns iar la sf un trimer, adica tot o masina de tuns dar f mica pentru a finisa lucrarea.Ok vorba multa saracia omului laughing o sa reviu sa-ti dau link-ul ala.Dar cauta cap cu incarcare de fir, bagi in ala 4-5 m cred siti ajunge destul.Nu stiu daca stii despre ce vorbesc ala cand vezi ca firu s-a cam dus dai cu capu de pamint si iese firu singur afara exact cat trebuie.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca pui fir de otel intr-un suport de plastic, ar rezista suportul?
Sfatul meu este ca la balarii sa iti iei un disc care poti sa il ascuti la polizor de cate ori este nevoie. Iar lemnele le tai cu toporul si nu cu motocoasa. ^_^

| Radu_Traian_1992 explică (pentru anonimg):

Da dar pe mine ma intereseaza cel care tine mai mult nu ca cel simplu care am dat 2 metri si s-a terminat.

| anonimg a răspuns (pentru Radu_Traian_1992):

Tu ai nevoie de fir original; dar pentru asta trebuie sa mergi la reprezentanta. Sau poate ca ai putea comanda de aici: http://www.emag.ro/......DSCC0DBBM/