| Crasovan_Daniel_2003 a întrebat:

Am o problema. Am bagat la spalat hainele mele preferate, de scoala cu un prosop portocaliu. Si acum hainele mele sunt toate colorate. Cum pot sa scot culoarea din acele haine?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cam... nici cum.
Alta data sa inveti sa speli separat hainele colorate de cele albe sau pretentioase.

Culorile hainelor colorate se pot fixa (in majoritatea cazurilor) daca le bagi in apa calda cu otet, pentru 10-15 minute.

| darrio2007 a răspuns:

Nu se mai poate. Trebuia sa o lasi pe mami sa le puna la spalat. Ea ar fi stiut.

| Violleta2022 a răspuns:

Adevarul este ca, nu poti!
Sunt compromise deja si va retuii sa le port prin casa, daca nu vrei sa le arunci.
Este cunoscut ca, rufele cu culori portocalii si rosii, nu se spala niciodata cu altfel de rufe, deoarece ies pigementii.

| Alealessia a răspuns:

Nu cred ca mai poti face ceva acum, pe viitor folosește șervețele ce aboslvenții culorile(sunt speciale pentru a te feri de astfel de accidente nefericite)