Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Am si eu o intrebare:cat m-ar costa sa-mi construiesc o casa de vacanta de 3 camere din lemn fara etaj?

Răspuns Câştigător
| prisacarul56 a răspuns:

Intrebarea ta e pusa la un mod foarte general.In primul rand trebuie sa te gandesti la sistemul constructiv in care vei lucra.1-sistem american tip sandwich, foarte rapid in timp de executat si economic.2-sistemul pe grinzi pline chertate cu grosimea de 5o-100mm,sistem care i-ti ofera o structura de rezistenta puternica prin sistemul de imbinare folosit.Costurile aici depind in primul rand de grosimea grinzilor, dar si de calitatea lemnului.La ambele sisteme descrise ai la dispozitie substante de ignifugare,pentru protectie impotriva focului(la noi in zona Colibitei sant sute de case de vacanta de lemn si care a ars a ars din cauza neglijentei proprietarului si nu din alte cauze,iar de furat se fura din orice case nu neaparat numai din cele de vacanta.)De asemenea avem la dispozitie o sumedenie de substante de protectie si decorare,care ajuta la protectia lemnului impotriva mucegaiului, cariilor, putrezirii, razelor UV si in acelasi timp prin pigmentii continuti vei avea casa gata colorata, cu nuanta speciei de lemn dorite.3-Un alt sistem clasic de constructie este cel pe stilpi, grinzi contravantuiri, cu umplutura de lemn, vata minerala, rumegus, sau alte materiale.Este un sistem invechit, la care insa se poate utiliza un lemn de calitate mai inferioara, acesta fiind acoperit mai tarziu cu materialele de finisaj.Manopera in scimb la acest sistem este mai mare si mai pretentioasa.Nu stiu cu ce sa te mai ajut, nu ai dat amanunte despre zona in care vrei sa construiesti, campie, deal, sau munte.Cat de aproape se afla terenul de utilitati, esti pe un teren in soare sau mai umbrit. Terenul e in panta sau plat.Solul e moale, pietros, mastinos, bolovanos.Andrei draga te rog mai ajuta cu niste detalii, ti-am dat cateva repere sper, si te voi mai ajuta daca doresti.Sanatate si Doamne ajuta!

5 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Daca ai terenul cam aproximativ 20.000 euro.

| MMihai a răspuns:

Depinde!
Dacă ai cumpărat locul deja.
Dacă sunt utilități în zonă?
Dacă casa aia nu este locuită o zi au venit țiganii și au furat tot ce puteau fura de acolo!
Costurile aparente fără fundație și fără utilități tot trec de 10.000 de euro, putând trece chiar de 50.000 euro, dar costurile reale sunt foarte mari.
Facă vrei să nu fure totul, acea casă trebuie locuită și iarna și sunt costuri mari!
Dacă este din lemn ai mari șanse să o incendieze.
Corect trebuie să fie o casă ca toate casele.
Cam cât costă să o construiești la oraș, cam tot atât te costă să construiești casa și la țară.

| relian a răspuns:

3 camere si atit? Podeaua din ce sa fie din beton sau tot lemn? Sint multe chestii amanunte care trebuiesc spunse. Bucatarie nu vrei, baie, living si un spatiu mic unde sa speli rufele, unde sa pui masina de splat? Cind spui casa cu 3 camere nu aia e totul, ca de le pui si pe restul cum am aratat aia e deja jumate de casa.Dar din lemn cred ca e scuma asa ca e mai bine sa faci una din rigips.Adica faci o fundatie si doar stilpii de rezistenta ii bagi mai adinc in pamint. Apoi torni o placa de beton, pe care vei constru din profile de tabla din alea pe care se prinde rigipsul peretii.Pe afara pui ceva placi ca si rigipsu dar din ciment sint asa placi, apoi pui o izolatie polistiren lipit de acel zid, tragi acolo cite opriza si un bec, dupa care acoperi cu rigips si ai terminat zidurile. Tavanul il faci din lemn, adica grinzi din lemn la distante de stiu si eu 60 cm una de alta, deci frinzile alea nu trebuiesc asa de groase. Apoi pe dinauntru pui rigips la fel ca si pepereti si prin pod pe acel rigiops lipesti iar polistiren sau vata minerala.Si acoperisul cred ca te pricepi.E simplu daca ai ceva indeminare sinu tear costa decit materialele daca ai faceo tu singur.Si uite asa nu faci din lemn decit acoperisul.O cabana din lemn peste 2-3 ani deja incepi sa ai probleme, prima oara cu mirosul ala de lem vechi. Tupoate nu ai locuit intr-o astfel de casa dar te asigur ca asa vei simti un miros de lemn vechi.Si apoi lemnele in Romania nu-s tratate si le maninca gindacii. Daca erai altundeva prin canada sau america acolo da aia trateaza lemnele pentru case si dupa 50 de ani zici cas ca noi.Dar si alea miros atunci cind intri se simte un miros de vata minerala veche si de lemn vechi. Poti sa faci calcule cu lemn cu zici si cum am spus eu si vezi care iese mai ieftin.La acoperis orice ai face este acelasi pret ca o faci din lemn sau din orice tot acoperisul ala este. Podeaua cred ca tot din beton o torni deci indiferent ce faci tot pretu ala ramine.Ce a mai ramas zidurile.Deci faci calcul la ziduri dinm lemn cine ti le face, cit te costa materialelesi apoi faci calculsi la citi stilpi de reesitenta pui din beton plus profile metal, plus rigisp si placi din alea subtiri de ciment pe afara.Si vezi cam ce numere iti ies.ar oricum te duce ceva daca nu faci tu nimic. Daca iti face alii totul nici nu te gindi sa iesi ieftin.Bafta oricum

| IonutDumitrel2 a răspuns:

Cred ca aproximativ 30.000 euro

| conprocasa a răspuns:

Case lemn IEFTINE! casa la cheie, 3 dormitoare, LA CHEIE, cu TOATE cheltuielile incluse( materiale, manopera, transport, proiect, chelt lucratori, etc) de la 25.000 euro. http://www.conprocasa.ro