| Swed a întrebat:

Am si eu o intrebare legata de electricitate. De exemplu. Cat costa kwh in Romania. Daca ai un aparat electric care consuma100-150 de w, daca il lasi pornit sa zicem o zi intreaga timp de o luna cat curent va trebui sa platesti. Sau cum se calculeaza. Daca puteti sa ma ajutati cu aceasta dilema poate si cateva exemple. Multumesc. ????

3 răspunsuri:
| gheorghe699 a răspuns:

Daca ai un aparat care consuma 100w/ora, asta inseamna ca in 10 ore se consuma 1kw/ora, o zi are 24ore, asta inseamna 2, 4kw/zi, daca inmultim cu 30 de zile, avem 30x2, 4=72kw /luna, 72kwinmultit cu 1, 9pretul unui kw=136, 8lei, este consumul pe luna, al unui bec de 100w, daca ar functiona incontinuu.

| Swed explică (pentru gheorghe699):

Multumesc!????

| gheorghe699 a răspuns (pentru Swed):

Cu placere.