| Panait_Aurelian_1988 a întrebat:

am și eu o întrebare, panoul solar fotovoltaic mai produce curent dacă are geamul spart? Va rog un raspuns

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Panoul solar fotovoltaic este compus din mai multe elemente, conectate electric intre ele (serie si paralel).
Daca se sparge sticla protectoare (care apara de ploaie si praf), atunci partea electrica poate functiona mai departe, cu conditia sa nu se defecteze si celule din panou. In caz de defectare insa, coloanele in care sunt elementele defectate nu mai produc curent si trebuie inlocuite si ele.

Ca urmare, sticla protectoare trebuie inlocuita cat mai repede, sa nu se defecteze si celulele fotovoltaice pe care ar trebui sa le apere.

| mihai69 a răspuns:

Dacă are geamul spart - da (presupunând că ar fi protejat de un strat de sticlă). Dacă e chiar celula / sau mai multe celule sparte - va mai produce probabil ceva curent, dar mai puțin spre deloc, în funcție de aria rămasă activă.

| gheorghe699 a răspuns:

Da,poate produce, depinde de zona afectata (sparta, fisurata ).