| ionutmihai21 a întrebat:

Am un dormitor din boltari și vreau sa îl zidesc, ce materiale îmi trebuiesc?
Rigips nu vreau sa îmi pun, am înțeles ca nu îmi mai respira pereții asa ca îmi voi pune doar pe tavan.
Mulțumesc

Răspuns Apreciat de Editori
regis
| regis a răspuns:

Probabil vrei sa il tencuiesti. Clasic, la tencuiala se utilizează nisip, var, ciment si apa. Ceva mai avansat, cimentul si varul sunt înlocuite cu multibat.
Eu insa îți recomand adeziv de polistiren, armat cu plasa de fibra, iar dupa zvantare finisat cu un burete ud.
De rigips te sperii degeaba, pereții nu trebuie sa respire, ca nu sunt vii. Dar tocmai ca rigipsul permite trecerea vaporilor. Este o solutie foarte buna si nu dăunează in nici un fel pereților.