| Adriaw48 a întrebat:

Salut,TPU!
Astăzi de dimineata am gasit un pui de porumbel din acela alb...e foarte frumos si l-am luat si l-am pus într-o cutie dar nu stiu ce sa ii dau sa mănânce...se poate adapta daca il pun într-o colivie?

3 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Hraneste-l cu seringa cu un amestec de malai si lapte, mai multe despre hranirea lui citeste aici si urmareste si clipurile https://www.porumbei.ro/cresterea-puilor-orfani/. Tine-l intr-o cutie, fiind pui nu stie sa zboara, o va trebui ca tu sa il inveti cand va mai creste. Il poti pune pe un dulap si pe jos o perna sa nu se raneasca la cadere, il impingi usor pana cand isi va deschide aripile. Cand va ajunge la maturitate, recomand sa il lasi in libertate, decat sa-l tii intr-o colivie!

| Alverto a răspuns:

FBI: open the door laughing
Lăsând asta, eu zic că e un animal sălbatic și nu ar trebui sa stea in casa unui om

| SiA31 a răspuns:

Dacă e o colivie mai mare, da. Dar va fi de preferabil să aibă o pereche.
Îi poți da făină de porumb, dacă e mic, ou fiert ras și bucățele mici de pâine. Dacă e mai mare, îi poți da grâu. Asigură-te ca are mereu apă curată happy