| ibaal a întrebat:

Salut,TPU. Azi am achizitionat un imobil si pe hol si-n sufragerie e tapet. Este relativ nou pus din ce mi-a povestit fosta proprietara,destul de dragut,dar nu prealaughing
Cert e ca il vreau jos. Acum intrebarea mea e, a mai dat cineva tapet jos?
Ramane lipici sau ceva?
Vreau sa dau cu lavabil dupa...ce fel pregatesc peretele?!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tapetarea este inselatoare. E ca si Ouale Kinder: nu poti sti ce ascunde... big grin
Daca peretii sunt din beton, atunci trebuie doar sa razi jos tapetul, sa repari gletul, dupa care poti da cu vopsea lavabila, cu trafalet.
Daca peretii sunt din caramida sau BCA, atunci sunt si tencuite, iar cand razi jos tapetul risti sa cada si din tencuiala - care va trebui reparat suplimentar, inainte de gletuire.

Sfatul meu e sa cauti un zugrav cu experienta in indepartarea tapetei, sa curete peretii profesionist.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cheamă un zugrav autorizat, ca daca il dai tu jos tapetul strici peretele, trebuie tras glet din nou, bănuiesc ca apartamentul pe care l ai cumpărat este in bloc vechi nu? Anii 70-80, pe vremea lui Ceaușescu, pe vremea aia se punea tapet, este de modă veche acum sa ai tapet in casă oricît de frumos ar fi, este demodat. Clar ca tapetul fiind vechi nu vei reusii sa il dezlipesti, trebuie rupt de pe perete dizolvat cu apă si șpaclu, altfel nu il dai jos, si odata dat jos trebuie glet ca va cădea cu tot cu fosta zugrăveală. Spor la treabă cate camere ai? In toate e tapet?

| ibaal explică (pentru CristiDinBucuresti):

Blocul e relativ nou, 2009, dar, femeia care a stat acolo si-a pus cu flori, rozaliu asarolling on the floor
si nu-l vreaulaughing floricele peste tot!
sotia mea il uraste, dar, i-am zis eu ca fac pe zmeul si rezolvlaughing
doar ca nu stiu de unde sa ma apuc.

| Catrice a răspuns (pentru ibaal):

Floricele roz, stil Barbie... nu ai o soție feminina. Ce, nu e plăcut ochiului ca atunci când sunteți în intimitate sa vedeți în jur numai roz?! rolling on the floor

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ibaal):

Locuiesti acum in apartament? Ca daca incepi zugraveala si ai mobilă ai pus-o, e greu sa tragi toata mobila in mijlocul casei, daca este gol (apartamentul) atunci este mai ușor, inteleg ca vrei tu sa te apuci de treabă, nu chemi zugrav? Tu cu soția o sa zugrăviți? Trebuie sa ti cumperi scule de zugrav, pensulă, mistriie, trafalet, șpaclu cu acela incepi sa dai usor jos tapetul, mai întîi umplii o găleata de apă caldă si cu bidineaua uzi tot tapetul ca el ușor ușor sa se dezlipeasca sa cada el de pe perete puțin cîte putin, dupa ce sa dezlipit un colț atunci trebuie ușor sa tragi de coltul tapetului pana reusesti sa îl dezlipesti bucată cu bucată, si după ce l ai dezlipit tot, apeleaza la un zugrav ca gletul e artă numai un zugrav bun stie sa ti tragă un glet drept bun, iar apoi culoare lavabila care o faci e floare la ureche, cu un trafalet o faci tu.Ce nuanță vrei sa faci? Alb? Cîte camere ai?

| ibaal explică (pentru Catrice):

Numai magnolii roz, ma infierbant numai vazandu-lelaughing

| ibaal explică (pentru Catrice):

Faza e ca e pus pe hol si in sufragerie, nu il pot lasa asa, mai vine lume pe la noi, ce dracu' vor crede!? Au ajuns la gradina botanicarolling on the floor

| ibaal explică (pentru CristiDinBucuresti):

Abia l-am luat, nu stam acolo, nici nu ma grabesc sa ma mutlaughing
Am un alt apartament. Cumnata mea cauta sa isi cumpere, noi am tot mers cu ea si s-a nimerit sa gasim ceva bun si sa vrem sa luam noi... Apartament cu 2 camere,baie,bucatarie, hol, evidentlaughing
iar holul si sufrageria sunt tapetate cu magnoliirolling on the floor
Nu stim ce culoare vom face, dar, cert e ca vrem sa tapetul josbig grin