| MihaelaDart a întrebat:

Salut TPU! Care floare de liliac are parfumul tare?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Cele care nu sunt "nobilizate", altoite, facute sa fie "frumoase".
Liliacul cu petale simple are parfurm mult mai intens decat cele cu petale multiple.
E asemanator cu femeile. De obicei, cele care nu sunt prea aratoase, sunt mai sufletiste.

| MihaelaDart explică (pentru Bula):

Mi-au confirmat si alte persoane raspunsul tau. Multumesc mult! Cel mov mi s-a spus, cel normal fata decat cel batut.

| Bula a răspuns (pentru MihaelaDart):

Crede-ma.
Stau la curte si am doua tufe mari de liliac, la distanta aproape egala de la geamurile mele. Unul cu petale simple, celalalt cu petale multiple, cu flori mult mai frumoase.
Vara stam cu geamurile deschise, aproximativ de la infloritul liliacului, iar mirosul celui cu petala simpla domina anturajul. Celalalt arata bine, inclusiv in vaza de flori si se ofileste mai incet decat cel "simplu".

| MihaelaDart explică (pentru Bula):

Multumesc pentru pont.

9 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Eu știu ca cel mov, cu floare dubla, "bătută", cum i se mai zice. Aveau bunicii mei la casa lor doi arbuști, chiar linga poarta, cand întrai și ieșeai din curte, te izbea parfumul lor cand erau înfloriti.

| MihaelaDart explică (pentru cristi202):

Din ce am observat depinde de soiul liliacului, altii spun ca cei normali miros, altii cei batuti, este in functie ce fel de soi este. Mai sunt liliecii de vara care miros pana la 50-60 metri fie el batut sau normal. Cand ajung in tara,, va fi grea decizia mea cand voi cumpara laughing.

| cristi202 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Da,, contează soiul. Am văzut și liliac ce nu mirosea deloc.
La cumpărat, e ca la loto, depinde ce nimerești. Poate sa spună ca miroase, și sa nu fie asa. Mai sigur ar fi dacă ai ști la cineva, care sa fie cum îți place, sa iei un lăstar de la aceea tufa și sa îl plantezi la tine. Dar, desigur trebuie sa știi cum sa faci. Dar rezultatul va fi garantat.

| MihaelaDart explică:

Dacă îți este de gluma, mergi la alta categorie. Vrei să ajuți spuneți părerea, nu știi treci mai departe.

| Zuzu1991 a răspuns:

Aia alba din cate stiu eu, e putin mai tare decat aia violet