Întrebare recomandată | MihaelaDart a întrebat:

Salut TPU! Ce slefuitor pentru lemn imi recomandati la un pret pana in 150 lei? Ma tot uit pe eMAG si pe alte site-uri si nu ma pot decide sau ma opresc la review-urile altor clienti
nemultumiti ca nu gasesc pe piata hartiile de slefuire. Nu doresc profesional, ci pentru hobby, de reconditionat obloanele si mobila din locuinta. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

La banii astia gasesti Bosch sau Makita.
Desi gasesti la Dedeman aproape orice standard, hartia o iei ia la sul si o rupi la dimensiune.

| MihaelaDart explică (pentru regis):

Multumesc! Ceea ce mi s-a recomandat mai sus sa o fac manual, sincer nu contest ca nu are dreptate, desi din ceea ce am vazut si pe internet se gasesc masini bune si ieftine, in principal e problema hartiei. Cand ajung in tara voi trage o fuga la Dedeman si ma voi uita la cele sugerate de tine. Prefer o masina de slefuit sa imi fac munca mai repede, decat manuala si sa-mi ia zile, sa nu uitam ca mai am partea vopsitului, montat.

| regis a răspuns (pentru MihaelaDart):

Cine ti-a propus asta nu a incercat sa slefuiasca un lac de calitate. Eu am reconditionat o mobila de stejar masiv, crede-ma ca nici masina nu face față. Dai cateva ture, se matuieste, iar cand stergi cu carpa ai senzatia ca doar ai lustruit-o...

| MihaelaDart explică (pentru regis):

Ceea ce am in casa batraneasca este mobila veche, obloanele de exemplu doresc sa le scot vopseaua care este deja sarita de pe lemn, sa le chituiesc daca necesita, apoi usa de la intrare la fel. Mobila din interior ramasa este intr-o stare mai bunicica, desi se poate prin slefuire sa elimin vopseaua si stratul de lac care a mai ramas. Am mai facut reconditionarea pe mobila desi atunci am slefuit manual pentru ca si suprafata era foarte mica, era o masuta de cafea si doar am eliminat mai mult lacul de la suprafata masutei, desi ceea ce am aici si acum e de munca. Multumesc pentru recomandare! O seara minunata!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai bine slefuiesti manual cu panza /hartie abraziva (smirghel). Se gaseste in suluri (panza) sau in coli.
Pentru reconditionare mobila ai nevoie de granulatie 80 in sus.
Masinile de slefuit mobila sunt scumpe (200 euro+), iar cele ieftine ori nu tin, ori nu gasesti panza adecvata.