| DieterBortscher a întrebat:

Salut TPU. Cum imi pot mari sansele de a gasi o chirie in Germania mult mai rapid?

Imi caut chirie cu ajutorul site-ului immobilienscout24. Am cont Plus+ cumparat.
Am SCHUFA pozitiva, loc de munca cu contract de munca pe perioada nedeterminata, salar intre 2000-3000 de euro si am toate actele perfect prezentabile si actualizate. Pe langa asta, am o ruda care este nascuta in Germania si garanteaza pentru mine, fiind prezent si el atunci cand primesc invitatii de vizionare. Insa nu am sanse si nu stiu de ce, sau cum pot sa imi maresc sansele sa gasesc ceva bun. Pe langa astea, sunt singur si totodata nu sunt nici fumator si nu am nici animale de companie.

Am ceva de schimbat? Trebuie sa mai fac ceva in plus ca sa am sanse mai mari ca sa obtin o chirie? Sunt prezentabil si la vizite, si incerc sa arat seriozitate prin imbracaminte si atitudine, dar se pare ca sunt altii care vin in haine de lucru, nu stiu limba germana si nici nu au actele pregatite la ei in acel moment, si se pare ca ei le primesc. Ori poate ca trebuie sa am rabdare? Cu toate ca, din punct de vedere al sigurantei financiare, foarte putini oameni sunt care iau salar peste 2000 de euro, mai ales sa ai cateva mii in cont stransi. Dar in rest, ce as putea face? Mai aveti voi ceva site-uri unde pot cauta mai usor o chirie? Sau exista vreo institutie la care sa poti depune, ca sa zic asa, o cerere in care sa spui ca cauti chirie, iar ei sa iti ofere una 100%?

3 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Cine oare a spus despre germani vreodată ca nu sunt si ei, la randul lor, rasiști. Șocant, stiu.
Dar la salariul tau recomand sa te uiti ori putin in afara oraselor mari - daca într-unul vrei sa ajungi - sau sa sub-inchiriezi o camera. Era un website special pentru asta, nu mai tin minte numele.
Mai poti intra in contact cu micile grupuri de romani din orasul in care vrei sa ajungi. Ii gasesti pe Facebook sau meetup. Ei te vor sfatui mai bine, trecând si eu printr-o experienta similara.

| DieterBortscher explică (pentru carevaescu):

Eu locuiesc deja in Germania. Insa vreau sa schimb chiria cu una mult mai buna. Acum stau intr-o garsoniera, care a fost prima locuinta de cand am venit in Germania, dar acum vreau sa gasesc ceva mult mai serios. Banii nu sunt o problema pentru chirie, doar sa mi se dea o chirie.

| carevaescu a răspuns (pentru DieterBortscher):

Poate trebuie sa-ti largesti cautarea

Immonet.de
Immowelt.de
Wohnungsbörse.net
Wohnung-jetzt.de
Meinestadt.de