| Andrei900Boss a întrebat:

Cum scap de moliile din casa mea? Eu am o paleta electrica, spray dar nimic si in adoilea rand, se inmultesc larve pe pereti, ce fac? Cu spray nu le face nimic si cu paleta electrica le omor pe toti si vin iar, de unde?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand, trebuie sa cauti unde sunt "cuibusoarele" lor.
Pot fi atat printre haine (in special de lana si blanuri), cat si printre saltele, canapea etc. care contin materiale tip lana, faina sau malai vechi etc.

Dupa ce scapi de toate cuiburile, trebuie sa dai de mai multe ori cu solutie contra moliilor, la intervale de 8-10 zile, sa prinzi si moliile iesite din coconi, respectiv larvele (asta poate insemna chiar si aplicare de 4-5 ori, timp de doua luni).

Ca solutie poti folosi spray antimolii, iar in zonele unde ai descoperit cuiburi de molii presari naftalina si pui si cateva legaturi de levantica uscata.

Astfel vei putea scapa de invazia moliilor.

Sfat suplimentar: pune plase de tantar pe geamuri, care sa nu lase moliile sa intre in casa, mai ales seara, cand se aduna de afara, la lumina.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai intai cauta sursa de unde vin. Din hainele din sifonier banuiesc. Poti pune naftalina in sifonier.

| doctorandus a răspuns:

Bunicile mele aveau doua solutii pentru asta: naftalina si buchete de levantica.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Cum pe vremea bunicilor moliile prea sensibile la naftalina si levantica nu ajungeau sa se reproduca, intre timp moliile au dezvoltat toleranta la ambele remedii. Cum capacitatea de a manca levantica constituia un avantaj major pentru o molie, moliile au ajuns treptat sa manance levantica. Deasemenea, acum moliile folosesc si fibre sintetice, s-au adaptat la un mediu bogat in fibre sintetice si sarac in lana naturala.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Levănțica te poate ajuta dar trebuie sa arunci toate lucrurile din lână-naturală pe care le ai in casă. Succes

| Andrei900Boss explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Bine dar merge si la larvele de molii? si stau la bloc.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Dupa ce aunci tot ce este din lana: pui in toate dulapurile buchetelegaturi de evantica. Din 3-4buchete de levantica faci o infuzie in 1-1, 5litrii apa, apoi cu ajutorul unui atomizor ( din acela cu care umezesti rufele inainte de a le calca) stropesti in spatele mobilei si la baza peretilor din toata casa. Succes P.S. Nu-i nevoie sa uzi ca pompierii, dar nici sa fie o picatura la 1/2 metru

| Andrei900Boss explică:

As cumpara o tona de naftalina si as da in toata casa. sau plante urate si mirositoare. ma va ajuta chesti asta? sau un aparat din alea cu furtun nu stiu cum se numeste ca sa dau si pe pereti otrava.

| Andrei900Boss explică:

Ce am spus plante urate eu am spus plante care nu suporta moliile, adica sa-mi pun in toata casa. sau nu stiu.

| relian a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Sunt produse care se pun intre haine aia e tot.Sau pui ramuri lemn de conifer nu mai stiu exact care, dar ala alunga f bine moliile.

| PuiuCristina a răspuns:

Dacă aveți probleme persistente cu molii în casa dvs. și metodele obișnuite, cum ar fi spray-urile și paleta electrică, nu dau rezultate, vă recomand metode naturale

https://www.abouthome.ro/catalog/anti-molii-60

În ceea ce privește larvele de molii care se înmulțesc pe pereți, este posibil să fie necesară o investigație mai atentă pentru a determina ce tip de insecte sunt și ce condiții favorizează dezvoltarea lor. În această situație, recomand să apelați la serviciile unui profesionist pentru a inspecta și a lua măsuri