| Cosmin273 a întrebat:

De curand am cumparat o casa P+M si am observat ca, casa scarii este intunecoasa, atat ziua cat si noaptea.

In afara de bec pe senzor exista alta solutie pentru lumina, gen taierea peretelui si montare geam sau altceva?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Pai ai doua categorii de soluții, bazate pe lumina naturala si bazate pe lumina artificiala.
Pentru lumina naturala, depinzi de specificul constructiei, daca ai un perete exterior, poti taia un geam, bineînțeles cu montarea unui buiandrug. Daca vecinatatea iti permite, poti pune un geam clasic, daca nu unul fix cu sticla mata sau caramida de sticla.
Daca nu ai perete exterior, poti monta un luminator in acoperis sau o fereastra de mansarda. Sunt si luminatoare cu tuburi de inox, dar mai scumpe si complicate, nu intru in detalii.
Pentru lumina artificiala solutiile sunt multiple, cu senxori de miscare, intrerupatoare cap scara sau chiar relee automate cu temporizator.
Lumina poate veni din pereti, din tavan sau chiar din trepte, contratrepte si/sau din balustrada. Limita este doar bugetul si imaginatia ta.

| Cosmin273 explică (pentru regis):

Multumesc frumos. Am perete exterior dar nu stiu daca se mai poate pune boiandrug, si geam fara boiandrug... buna solutia cu geam in plafon, am sa incerc

| regis a răspuns (pentru Cosmin273):

Buiandrug se poate pune. Tai in caramida, in partea de sus, inserezi buiandrugul, umpli deasupra lui cu mortar sau cu spuma poliuretanica, apoi decupezi linistit golul pentru geam. Daca ai perete exterior, e pacat sa tai acoperisul.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O idee simpla ar fi si un panou led de 120 cm, cu lumina naturală, montat aplicat pe perete, vertical. Acesta ar imita foarte bine un geam cu sticla mata si te scuteste de praf si moloz.