| NeluDumitrov a întrebat:

Salut TPU! Este legal sa ucizi pasari si apoi sa le atarni de copac pe post de sperietori? Totul in mediu rural. As dori sa reclam pe cineva pentru asta dar nu gasesc nicio informatie in legatura cu acest aspect. Multumesc!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ba da, se include la vanatoare (si implicit braconaj) simpla capturare a lor, în viață. Si se mai adauga si alte infracțiuni, vezi Legea 205 din 2004 - uciderea animalelor cu intentie, schingiuirea lor, folosirea lor in scopul de a dresa alte animale samd.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Constituie infracţiune de braconaj şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 7 ani sau cu amendă de la 5.000 lei la 25.000 lei:
a) vânătoarea fără permis şi fără autorizaţie de vânătoare legală;

Art. 42 din Legea 407 din 2006.

| NeluDumitrov explică (pentru regis):

Ideea e ca am confruntat-o pe femeie si a mentionat faptul ca le-a gasit in viata si le-a atarnat acolo. Putem conchide ca au murit acolo atarnate, tot ce-mi pare rau ca nu am inregistrat. Presupun ca nu se include la braconaj/vanatoare?

| NeluDumitrov explică (pentru regis):

Iti multimesc mult, voi lua orice masura sa primeasca ceea ce merita.

| regis a răspuns (pentru NeluDumitrov):

Ba da, se include la vanatoare (si implicit braconaj) simpla capturare a lor, în viață. Si se mai adauga si alte infracțiuni, vezi Legea 205 din 2004 - uciderea animalelor cu intentie, schingiuirea lor, folosirea lor in scopul de a dresa alte animale samd.

| dullcat a răspuns:

Buna.Nu are cum sa fie legal.Trebuie sa fie ceva mentionat de asta in legea pentru protectia animalelor.Din pacate la noi nu prea se aplica si sanctioneaza...

| relian a răspuns:

Nu ete legal nici sa omori pasari asa fara sa le atirni. Unde trebuie sa metrgi? Mergi la politie, spune-le ce se intampla, aia or sa mearga si sal avertizeze pe respectivu, mai mult de atit nu ai ce face.