| RecKinul a întrebat:

Eu sunt electronist de meserie si as dori sa stiu o metoda de masurare a calitatii impamântării (masurarea rezistenţei de dispersie a prizei de pamant ) doar cu un multimetru digital. Am instalatia electrica la casa destul de veche si nu stiu daca priza de pamant mai este eficace.

1 răspuns:
| IonutzMariusz a răspuns:

Deci trebuie ca multimetru să fie setat pe tensiune alternativă 750V și trebuie identificată faza. Măsori cu multimetru intre fază și clemele prizei dacă ai 220V ai împământare pe acea priză.
Valoare în Ohm o poate afla un electrician cu echipament profesional (foarte scump și îl pot achiziționa doar cei autorizați ANRE) dar poți seta multimetru pe Ohm și măsori între fază și clema prize, rezistența nu trebuie să fie mai mare de 4Ohm, e posibil ca să distrugi aparatul sau valoare măsurată să fie de ordinul miilor.