| 4nt0ny0 a întrebat:

În camera mea am o sobă de tablă (nu știu exact materialul) dar faza e că e foarte frig în cameră. Am 2 pereți exteriori.
Cât timp e foc în sobă, în cameră e călduț și bine, dar după ce se stinge, temperatura scade mult.
Idei sau soluții? Va rog

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Izolatia exterioara, pentru a creste inertia termica a incaperii (peretii odata incalziti sa mentina cat mai mult timp temperatura), o soba de teracota, care sa inmagazineze caldura si sa o radieze si dupa ce focul s-a stins, o soba pe peleti care sa arda continuu (doar ca arde si la buzunar). Sau o soba pe rumegus, care arde timp de cateva ore, iar rumegusul e aproape gratis, insa aceasta este prea mare pentru o singura camera.
Toate acestea necesita investitii pe care de obicei le faci vara. Acum poti ajuta putin prin solutii oarecum improvizate. De exemplu cladirea de caramizi in jurul sobei, care sa inmagazineze parte din caldura si sa o cedeze treptat, inlocuirea lemnelor cu carbuni, care sunt si mai ieftini si ard in timp mai lung. Nu stiu cum sta treaba cu brichetele de rumegus presat, ca aici e si mult marketing, dar s-ar putea ca si acestea sa arda mai lent.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Dar ai peretii interiori incarcati cu ciment laughing ai stins focu frigul ala mare din pereti radiaza la greu.Las cai bine si asa macar ai camera, ce conteaza ca este frig. Izoleaza camera la interior tavan, podeaua baga parchet cat mai gros si vei avea caldura, o sa deschizi tu ceva fereastra ca o sa fie prea cald.
Asa si daca stau afara si fac un foc, cat timp focu ala arde este caldut in juru focului nu? Cand s-a stins am congelat laughing

| cristi202 a răspuns (pentru relian):

Frigul radiaza din pereti, sau peretii absorb multa caldura, dat fiind ca sunt de beton si doi exteriori? happy

| Whdjxkckdkdfkc a răspuns:

Trebuie sa izolezi camera. dintre toate mijloacele ce caldura iarna soba este chiar buna, pe langa gaz. Dar poti sa te uiti si daca nu cumva esre infundat hornul

| 4nt0ny0 explică (pentru Whdjxkckdkdfkc):

Hornul l-am desfundat recent. Geamurile sunt cu toc de lemn