| Biancaaaaaaaa a întrebat:

In doua camere din casa este un miros foarte ciudat, nici nu pot sa explic cu ce seama, dar parca te inteapa pe nas, de parca nu am aerisi. Eu aerisesc tot timpul dar degeaba. Inaite sa fi facut etaj si sufrageria jos a plouat pe tavan, pentru ca a fost descoperita casa. Poate fi asta cauza mirosului?
Covoarele nu miros, nu tin haine nespalate, saltele vechi...

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca structura tavanului inundat a fost facut de demult si din lemn, atunci mirosul intepator poate fi de acolo.
Din pacate, in acest caz, solutia este doar indepartarea tencuielii tavanului si ale partilor putrezite de lemn si inlocuirea lor dupa uscare completa si tratare chimica.
Deseori insa este mai simplu sa inlocuiesti intregul tavan, daca este complet putrezit.

| Biancaaaaaaaa explică (pentru Bula):

Casa e facuta de 7 ani maxim

| Bula a răspuns (pentru Biancaaaaaaaa):

Tavanul din ce material este facut?
Dar peretii parterului?

| Biancaaaaaaaa explică (pentru Bula):

Din grinzi de lemn crd si bca

| Biancaaaaaaaa explică (pentru Bula):

Bca peretii.

| Bula a răspuns (pentru Biancaaaaaaaa):

Daca grinzile de lemn sunt acoperite sus-jos cu scanduri, atunci este posibil sa fie putrezit intre ele.
Ar trebui sa intrebi mai multe persoane (meseriasi in constructii, persoane cu experienta multor mirosuri etc.), poate cineva recunoaste mirosul "intepator".
Iar cand stii deja ce miros este, atunci stii ce- si unde sa cauti.

| LaraClarice a răspuns:

Posibil sa fi făcut mucegai pe tavan. Mi mi s-a întâmplat să am igrasie pe un perete izolat pe interior. De acolo mirosea.

| Edw08 a răspuns:

Vezi sa nu fie mucegai pe undeva.