| Matei_Ionut_Marian_1991 a întrebat:

in Romania e posibil ca singur, de abia intrand in viata la 20 de ani fara nimic sa poti cumpara o casa fara bac? Toata lumea imi spune ca e imposibil, ca ajungi la capatul funiei dar asta e o gandire foarte negativa, eu sincer cred ca in orice domeniu de munca cu destul devotament se poate, care este parerea voastra?

27 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai nevoie de BAC sa-ti cumperi casa, dar ai nevoie de ceva banuti stransi, ca sa-i depui pentru depozit si de serviciu permanent, ca sa faci dovada ca ai venit sa poti platii ratele lunare la banca.

| Mosotti a răspuns:

Ete na, aia vb prostii, sunt n oameni fara bac care au de toate, depinde ce muncesti! Un programator are 2000 E lunar bani in mana, si un sofer de tir are acelasi salariu, de exemplu. Care ala nu trebuie sa aiba bac.
Sau un sofer de duba din aia de 3, 5 tone care duce marfa de la o firma la alta prin UE ia cam 1400 E bani in mana.

Nu chiar in orice domeniu, ca daca ai bani f putini nu poti lua nimic, abia daca-ti ajung banii de la o luna la alta, depinde de munca asa cum am zis, de ce stii sa faci la munci care nu necesita bac.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce legatura are bac-ul? Poti sa ai si 4 clase, dar daca esti corect si serios, poti ajunge sus de tot. Important e sa nu te complaci cu ceea ce ai acumulat pana acum - ca si skilluri si cunostinte, nu ma refer la chestii materiale - si sa te perfectionezi continuu.

| anonimg a răspuns:

Păi nu contează dacă ai bac sau nu. În România dacă ai bani (sau șapte case) poți să ajungi și președinte.

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Incerci sa insinuezi ca Iohannis nu are bac, sau Băsescu sau Constantinescu nu aveau bac? Mai bine ziceai ca poti ajunge sef la CJ

| Nonolita a răspuns (pentru anonimg):

Alea sapte case nu i-au cazut in brate odata cu ploaia. A muncit si le-a cumparat.

| anonimg a răspuns (pentru Nonolita):

Pai si eu nu am muncit tot la fel de mult, sau poate chiar mai mult?

| Nonolita a răspuns (pentru anonimg):

Si ai risipit tot la fel de mult, sau poate chiar mai mult comparativ cu veniturile tale?

| Salontanul a răspuns (pentru Nonolita):

Da? De aia a pierdut doua in instanta din care una pentru fals si uz de fals? A spus ca le-a luat din meditatii. Cat impozit si taxe a platit pe acele meditatii? Instanta a stabilit ca a luat casa prin fals si uz de fals. De ce nu da inapoi banii care i-a incasat pentru chirie?

| anonimg a răspuns (pentru Nonolita):

Nu este vorba de risipa. Nevoile sunt aceleasi indiferent de castig.

| Wr3nch a răspuns:

E posibil primind o mostenire grasa de la cineva laughing Altfel mult noroc, pe salar minim nu pupi ipotecar pentru o casa, si fara bac cam asta e suma maxima pe care o poti castiga la noi.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Poate ar fi bine sa termini liceul si o facultate. Nu este inca tarziu pentru tine.

Gandirea negativa si pozitiva... e partial adevarat, pentru ca nu exista gandire pozitiva fara actiune. Si cand sa treci la actiune te lovesti de lipsa bac-ului.

Nu zic ca nu se poate ceea ce vrei tu, doar ca e mult mai putin probabil.

| StrongHeart a răspuns:

Orice e posibil daca iti doresti si muncesti, dar nu ajunge sa muncesti cu bratele, trebuie sa te folosesti si de cap.Ca necalificat,astea sunt vise, dar daca faci o scoala, o facultate, te dedici complet meseriei, in timp vin si bani.Totusi casa ti-o faci si tu mai tarziu in viata cand te retragi de la oras,undeva intr-un loc linistit,pana atunci cum se spune,faci parte din societate,contribui,vezi ce se cauta,te zbati,alergi,asta ar trebui sa faci si cand ai bani multi si putini,sa cauti nu sa acumulezi averi,ci sa devi un om pirceput la cat mai multe lucruri, sa stapanesti o meserie foarte bine, sa acumulezi cunostinte, cu cat stii mai multe cu atat iti poti face munca mai usoara si mai eficienta.Dar ai nevoie de educatie in primul rand pentru tine, sa te dezvolti ca om.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Vei primii incontinuare tot felul de raspunsuri stupide atat timp cat vei continua sa ai discutii stupide sau sa intrebi persoane limitate.
Scoala a fost creata pentru a ne mentine inferiori, in teama si in roaba muncii.
Nu exista asa ceva ca nu poti ajunge departe sau sa nu ai ceea ce iti doresti ca nu ai bacalaureatul... Sper sa incepi sa constientizezi mai multe si sa pleci de langa limitati.
Cauta sa evoluezi mental si apoi vei reusii si social si financiar cu sau fara bac.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Sophieka):

Statisticile spun altceva. Spun ca oamenii educati scapa mai usor de saracie decat ceilalti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La 20 de ani nu, dar daca te apuci de adunat bani in cativa ani poti., insa depinde de pretentiile tale, chiar casa mai greu (la oras) insa o garsoniera-apartament Da poti.
Depinde cum stii sa economisesti.

| Speranta12 a răspuns:

Dar care-i faza asta cu setea asta de a detine o casa asa repede? Este nejustificata, daca stai sa gandesti la rece. Miza nu e sa ai casa la 20 de ani si sa iesi falit. Miza e sa supravietuiesti pe termen lung. Pentru asta nu-ti trebuie proprietate, poti sta si-n chirie.

| Nonolita a răspuns:

Nu are nici o legatura promovarea bacalaureatului cu cumpararea unei locuinte. Are doar cu cuantumul salarului. E adevarat, fara bacalaureat nu poti obtine un loc de munca bine platit, astfel incat sa poti acoperi ratele. Dar daca totusi castigi foarte mult, iti poti lua o casa. Vad ca acum in constructii esti mult mai bine platit decat in multe locuri.

| SLS92 a răspuns:

Tu vorbesti serios, eu cred ca tu ai febra, eu cu salariu de peste 2000 in capitala cu chirie platita de parinti FAC FOAMEA rolling on the floor auzi la el ce viseaza! in Romania nici cu facultate terminata nu ai noroc sa prinzi din prima job decent cu salariu de peste 4000

| SLS92 a răspuns:

La 20 de ani fara bac ca muncitor necalificat, bine si cu bac tot aia e, te mananca cainii esti la limita dintre viata si moarte, dabia daca iti ajunge sa platesti chiria sad sa zici ca stai cu prietena la comun, dar nu ai nicio sansa, nu stiu ce fata ar sta cu unu care strange din buci sa supravietuiasca poate sa ai un noroc urias

Răspuns utilizator avertizat
| Ciprian563 a răspuns:

Cunosc oameni fara bac care au cladit imperii si oameni cu facultati care lucreaza la supermarketuri, cel mai mult conteaza sa fii bun la ceva si sa aduci valoare in societate si vei fi rasplatit pentru asta.

| suntserios a răspuns (pentru Ciprian563):

Cati sunt oamenii aia fara bac care au construit imperii? 0. 000001%

| anonimg a răspuns (pentru suntserios):

Mihai cel mare și Ștefan viteazul nu au avut bac. happy

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonimg):

Ai comis un anacronism.

| anonimg a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Și în mod intenționat. Pentru că nu acestea sunt numele lor reale.