| Leonard965 a întrebat:

intentionez sa-mi construiesc o casa la tara dispusa doar
pe parter, am un teren de 2500 mp.
Ma gandeam sa-mi construiesc o casa cu un etaj dar avand in vedere suprafata mare a terenului nu prea o sa arate bine, am decis sa construiesc o casa care o sa arate cam asa
6 camere+ living, 2 bai 2 bucatarii
m.am gandit si la o suprafata a casei (amprenta la sol) sa fie de 400 mp
Incalzirea se va face prin intermediul centralei pe lemne datorita lipsei gazului in localitate
Am inteles de la diferiti constructori ca o sa coste foarte foarte mult datirita fundatiei pe suprafata mare si a intinderii de acoperis
Casa doresc sa fie din caramida

Va rog sa-mi dati un pret informativ atat in rosu cat si la chee si cat de mult difera costurile rosu...pana la chee
Mă voi putea incadra in bugetul de 70.000 euro la chee?

Deci 400 mp la sol
6 camere+ living+2 buc+ 2 bai casa sa fie doar pe parter
Astept raspuns, multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Sa nu faci casa cu etaj daca ai teren ca e cea mai mare prostie. Cseel cu etaj se fac acolo unde nu ai spatiu nici sa te intorci tu dintr-o parte in alta,in rest etaju e o timpenie. Daca nu te pricepi tu,adica sa o poti face atunci e jale, o sa iti ia aia bani la greu si nici treaba buna nu-ti face.Dar asta e, daca macar poti sa stai pe linga ei sa supraveghezi ce fac, mai te interesezi la unu altul, si dai indicatii, ca doara sunt banii tai.Eu daca nu mas pricepe nu as chema firma sa faca totu aia, II chem pe aia so construiasca dar pe proiectul tau, sa puna exact ce spui tu.Deci inainte tu iti faci un plan, chiar si cum is arenjate camerele si totu, faci mai multe modele, eventual mai intrebi si cunoscuti cam cum ar fi bine sa asezi camerele si tot ce doresti. Spui uite vreau x camere, 7 bai bla bla si iti poate deseana oricine o repartizare, iar tu poti alege pe cea mai buna, sau cea care iti place tie.Bine cei care fac aceste schite iti pot explica de ce este bine cum spun ei iar tu gandesti stai, nu te grabi, masori de 11 ori si faci odata.La fel si la fundatie, ceri parerea mai multora, cum sa fie, paretii spui din caramida, caramida peste tot sau doara cei exteriori si asa mai departe.La fel ai prieteni, ai cunostinte, pai ceri pareri si pe aici si sunt oameni care isi spun parerea, fiecare aduc explicatii si alegi cei ami bun.Acoperisu la fel, deci toate astea asa le iei pe rind ai planuri, apoi alegi din toate unu si arati alora care construiesc uite frate mie asta imi faci spune cit ma costa.De ce spun asa? Pt ca de ex daca luam fundatia, tu alegi un plan X acolo cineva ti-a spus pui atit beton, fier etc, poti calcula totu, ma refer la materiale cit te costa pentru fiecare segment in parte, astfel ca iti va ramane doara manopera sa tio zica aia cit ia.Eu as alege o casa fara etaj exact cum ai spus si tu,pentru ca ai teren destul,fundatia sa fie serioasa,aia conteaza,apoi as alege caramida plina,sitii din aia cum se foloseau odata,nu din asta cu gauri,deci caramida plina zidaita pe doua rinduri,asta doar de desing,pentru ca eu as lasao asa pe afara,dar trebuie zidita bine,adica frumos si se lasa descoperita,se da cu un lac pentru protectie de apa,as merge la colturi si din loc in loc cu stilpi de beton,stilpi si la usa de o parte si de alta,usa aia moarte n-are,ba as merge asa si la ferestre,ferestre mari luminoase din termopan dar PVC nu aluminiu,sa fugi de aluminiu ca de altceva,nu-i bun transfera f bine temperaturle de afara in interior si invers,deci pierzi f mult cu timplarie de aluminiu. Izolatia zidurilor la interior,alegi tu ce material vrei,profile de lemn sau metal,peste rigips,eu as opta pentru OSB peste profile si apoi peste osb rigipsu, asta tine de bani, usa la intrare nu termopan sa nu faci prostia asta, pui o usa din lemn sanatoasa si cit mai gros, iar usile interioare lemn din ala ieftin, usa ieftina.Restu bucatraie ce pui in baie cada dus alegi tu ce-ti place. Tavanu las face din beton, si cu guri pentru caldura sau aer conditionat lasate, asta pentru viitor, asta iti poate desena cineva care se pricepe, iti pot arata daca esti curios, si acoperisu doar in 2 ape cum zic oamenii atit, simplu economic si f practic.Si aici se poate discuta, eventual iti poti face mai tirziu acolo o camera f mare cu de toate.Eu la banii aia mias faceo singur si mi-ar si ramane bani laughing bine asta daca te pricepi.Deci fara graba, cauta studiaza, intreaba.Dar nu doar oameni care zic fa asa si aia e tot.Sa explice de ce asa si nu altfel, sa te lamureasca, uneori cum e in cazul izolarii eu ii intreb, de ce izoleaza ei casa la ext si zic ca asa e bine, dar sa dea o expl ioc.Eu daca spun ca izolez la interior arat de ce, explic, aduc si a rgumente din fizica, chestii concrete nu povesti, ca asa a facut X hai sa fac si eu.Nu pe alea nu le iei in seama.Deci cam asa as face eu.

| TheCritic a răspuns:

Buna! Depinde daca te gandesti sa participi si tu activ (impreuna cu cunostinte, prieteni, rude) la constructia casei sau nu, ar mai amortiza din costurile de executie ale lucrarii. Amprenta la sol e foarte mare. Ai familie numeroasa de faci atatea camere? N-are rost sa te complici. Mai bine faci pe structura P+E+M si asa vei avea o mai buna izolare a etajului, cel putin, iar caldura se va risipi mai greu. Cu o suprafata atat de mare, consumul combustibilului lemnos va fi mare si gandeste-te ca in cativa ani e posibil ca taierile sa fie interzise si in acest fel, pretul sa creasca considerabil. Te-ai gandit la instalarea unor panouri ce-ti vor genera energie regenerabila? Macar ca un supliment pentru centrala pe lemne? Depinde de tipul materialelor folosite, de pretul de executie al lucrarii, de diferiti factori. Si diferenta dintre rosu si finisaje si amenajari e mare, dar din nou, depinde de tine. Numai bine!

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Daca o faci cu etaj, aceeasi suprafata a fundatiei o ai si la etaj, plus placa de beton si armatura, plus manopera si cofraj pentru placa, adica ai un 200 mp fundatie + 200 mp centura si grinzi plus placa de beton, scara si finisaj scara si spatiul ocupat de ea
Pe un singur nivel, ai mai multe avantaje, legate in primul rind de manopera si de executia ei mult mai usor de executat si timpul alocat! Avind teren mare, n are sens sa ti faci etaj, urmeaza sa urci si sa cobori zilnic niste 7-12 etaje, vorbesc din experienta, ok, ceeace nu e prea placut. E adevarat ca in fundatie intra mai mult beton si fier, la acoperis intra ceva mai mult material si manopera, dar, confortul e unic pentru o casa tip " bungalow ", iesi la instalatii mai ieftin, la finisaje cistigi si timp si usurinta in executie. Tot ce se executa la parter necesita mai putin timp, mai usor si confortul tau personal ulterior cred ca primeaza. Nu cistigi nici 10 % daca ti faci casa cu etaj, pierzi in primul rind la calitatea lucrarii, nu stie oricine sa faca armatura la o placa - zic ei ca stiu dar de fapt sunt varza - am experienta de 28 de ani in executie pe santier, case, vile, blocuri, in zone de lux in Bucuresti si in Roma, stiu ce spun. La hidroizolatii sa fi foarte atent, sa nu faci economie de materiale bune, recuperezi prin consumul de energie mai mic ulterior, in circa 3-4 ani. Pretul la rosu va fi undeva la 75-80 k euro, corect executata, recomand BCA ul Ytong de 37, 5-40 cm, e excelent. alte detalii vb la tel 0737755579 Ing Razvan