| Anonim77997 a întrebat:

Locuiesc la tara si am o instalatie electrica pe aluminiu de vreo 40 de ani. Nu ma pricep deloc la electrica. Doar ca ma contraziceam cu cineva din famile ca daca introduc in priza un aparat ce necesita o putere mare instalatia nu va rezista. Vreau sa stiu cu aproximare care ar fi limita acestei instalatii, cati watti ar suporta o data?

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Ai dreptate fiind o instalatie veche de 40 ani nu va rezista la supra tensiuni si vei risca sa i ei foc, atunci pe vremea acea nu existau aparatele care sunt azi, nici aere conditionate nici calculatoare, masini de spălat, atunci era un frigider, un televizor o masină de spalat alba lux si un bec, daca bagi un calorifer sau un aer conditionat care consumă 1500- 2000 wati fi sigur ca va sarii siguranta ca se supra incing firele, acolo trebuie schimbată urgent instalatia electrica ca risti sa i ei foc.

| Anonim77997 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Stii cat ar ajunge costul schimbarii instalatiei la o casa de la tara?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Anonim77997):

C am 1000 de euro dar trebuie sa intrebi tu un electrician, preturile diferă mult de la un meserias la altul si fiecare are tariful lui.

| relian a răspuns:

Daca stii cablurile alea ce marime sunt,atunci stii cat poate duce, cati watt.E usor de aflat, desfaci o priza si vezi cablu, ar trebuie sa scrie pe el cumva de ce marime este. Daca nu scrie, atunci masori cu subleru diametru cablului, dar fara izolatie pe el.Scoti sigurantele, masori acolo la priza sa stii sigur ca nu mai este curent si apoi cun subler masori.Afli de ce diamentru este cablu, apoi stii cat suporta. Daca nu stii, cauti pe net la grosiema aia cablu de aluminiu suporta X Watt, sau revii aici si se gaseste cineva sa te ajute. Daca stii diametru cablului spune si iti zic eu cati watt suporta.In general tu la casa, in interior nu foloseste aparatura de mare putere, cel mai puternic aparat ce ai putea folosi ar fi fierul de calcat, aspiratoru, asta in camere.In baie sau stiu si eu in bucatarie ar mai fi masina de spalat, chestia este ca pe vremea cand a fost facuta casa nu lua nimeni in calcul masini de splat, oamenii spalau manual.Pt masina de spalat, trebuie sa vezi cat consuma.
Ce ar fi de facut? Treb sa stii ce aparate electrocasnice folosesti tu.Sau poti verifica de ex o masina de spalat, un fier de calcat, un cuptor cu microunde si un frigider.Banui ca nu o sa folosesti aragaz electric.
Dupa ce stii ce urmeaza sa folosesti, afli pentru fiecare puterea lor, apoi masori cablu de la prize vii, iti spun cat poate duce si stii dupa cum sta treaba.
Deci limitele depinde de diametru fiecarui conductor electric, sau mai exact celui terminal, in cazul tau cel de la prize.

| Alex1992buc a răspuns:

Greu de estimat, trebuie sa vezi grosimea firului de dinauntru sa iti dai seama cati amperi suporta; mai bine schimb-o