| Arthiom a întrebat:

Pana nu vine frigul vreau sa fac la casa de vacanta un iaz ornamental.
Exista vreo substanta pe care sa o pun in apa ca sa nu ma trezesc ca in loc de iaz am crescatorie de tantari si broaste?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Tantarii si broastele sunt fauna normala ale apelor statatoare.
Tantarii apar in locurile mlastinoase, cu multa vegetatie in putrefactie.

Daca vrei sa pui si pesti, atunci nu baga substante in apa, dar fa sa se schimbe apa in permanenta, sa se oxigeneze. Schimbarea apei o poti realiza fie prin scurgere de la o alta sursa (rau, parau, izvor etc), fi printr-o pompa locala care recircula apa (ca la acvarii).

Pentru indepartarea tantarilor poti stropi (pulveriza) cu substante insecticide specifice, iar pentru broaste leacul este... barza! happy

| Arthiom explică:

Iazul nu va fi tocmai, statator, o sa fie o balta mare, "de acumulare", de acolo printr-un mic sant cam de 2m cimentuit cu pietre de rau sa arate frumos evident happy o sa se duca pana sub o aglomerare de bolovani ca un fel de stanca, de unde cursul apei va fi preluat de o mica pompa si o va duce sus de unde o sa curga intr-o mica cascada, iluminata pe alocuri cu spoturi cu led. Nu intentionez sa pun pesti pentru ca nu o sa stau mereu acolo si nu va avea cine sa ii ingrijeasca.

| Arthiom explică:

Inca ceva, pompa e alimentata ziua de un panou solar iar seara (daca e pornita) de o baterie si un invertor.

| Bula a răspuns:

Daca nu va avea vegetatie, atunci nici animalele nu se votr inghesui (broaste, tantari, etc...
Totusi, va trebui sa faci si ceva filtrare, macar prin pietris si nisip.

| Arthiom explică:

Ma gandeam un vas din ceva plasa de sita multistrat: pietris de acvariu, nisip, praf de carbon activ, granule de carbon activ

1 răspuns:
| djalexandrual a răspuns:

Exista, nu stiu cum se numeste, caut.o la orice farmacie veterinara.Ai grija ca mama a ramas fara pesti din cauza mea laughing