| Doana_Danielconstantin_1999 a întrebat:

revin si eu cu o intrebare. De curând mi-am montat în casă centrala pe gaze de la gazevest. Am 10 calorifere si 2 prosoapare. Consum pe luna in jur de 350 400 metricubi. Adică am factura de la 800 - 900 si ceva de lei. Am temperatura setată la 19 grade. Este normal sa plătesc atât? Sau sa fie un defect de la ceva? Astept o parere, multumesc la toti cei care răspund.

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La 400 mc nu poți plati 900 de lei. Un consum de 400 mc in ianuarie este firesc pentru 10+2 calorifere, mai ales daca sunt probleme de izolație.

| cristi202 a răspuns:

Lucruri de care trebuie sa tii seama cand te gidesti la problema mea, unele ti s-au zis deja:
1) Suprafata casei (amprenta). La camere mari, e mai greu de obtinut cele 19 grade, la cele mici, va fi mai usor, caci o camera mare presupune mai mult volum de aer si mai multa energie pentru a il incalzi.
2) Izolatia. Daca casa are izolatie, consumul e mult mai mic. Daca nu, mai adaugi niste banuti frumosi la factura.
3) Geamurile si usile. Daca nu sunt bune, daca trage aer prin ele, caldura din camere se disipeaza, si e necesara mult mai multa energie pentru a mentine 19 grade.
4) Meteo. Una e sa ai 0 grade afara, si alta -15. Te va costa mai mult la temperaturi mai mici.
5) Locatia, daca stai in zona muntoasa, temperatura e mai rece, se zice ca cu fiecare suta de metri cu care urci, temperatura scade cu cate un grad. Sau la oras e cu cateva grade mai cald decat la sat, si asta e perfect adevarat, fac naveta vara cu bicicleta de la sat la oras, si diferenta e atit de mare incit mereu o simt. Deci, daca stai la munte sau la sat, te poti astepta sa adaugi ceva mai multi lei la factura.
Deci, dupa cum vezi, sunt destule variabile, pe care noi nu avem cum sa stim, pentru ca nu ni le-ai zis, care pot face ca factura ta sa atinga 900 de lei. Eu cred totusi ca nu e o suma prea maricica.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde de suprafata casei care se încălzește. Presupun ca e totuși mare casa. Părinții mei cam la fel plăteau pentru 130m suprafață casei. După ce au izolato a scăzut la jumătate factura

| ziftode a răspuns:

Sunt bata la izolatii si alte d'astea, dar am o idee de fizica absolut dementiala:

CALDURA SE DUCE IN SUS!

(asa functioneaza baloanele cu aer cald, caldura le ridica in aer)

daca nu ai izolata partea de, deasupra o sa iasa din casa de parca nu ar fi incalzit deloc
daca ai izolat acoperisul dar nu si tavanul locuibil si/sau podeaua podului, atunci trebuie sa adaugi si volumul podului la spatiul care trebuie incalzit!

| Mogiojojo a răspuns:

Daca ai casa cu 10 camere 900 de lei mi se pare nimic.

| Doana_Danielconstantin_1999 explică (pentru Mogiojojo):

Păi caloriferele sunt puse pe 2 sali una de 6m lungime pe 2m si alta de vreo 5m lungime pe 2 m. Un living de vreo 6 m lungime pe 3 m. 3 dormitoare unul pe 4.5 m pe 4m. Unul 4m pe 4m si unul de 3.5 pe 4 m. 2 bai ambele 2m pe 3 m. Si bucătăria 3.5m pe 4 m. Peste tot sunt puse geamuri si usi de termopan. Casa este izolată pe dinafara dar doar pe 3 părți ale casei a mai rămas una deasupra la casa am suprainaltare dar nu este formată placa la camere. geamuri sunt puse la suprainaltare dar nu este formată placa peste camere. Ce ziceți consumul este normal

| vmalex21 a răspuns (pentru Doana_Danielconstantin_1999):

Cata apa calda menajera folositi? Incercati sa reglati o temperatura mai mica la apa calda menajera, daca e prea calda consumati gazul de pomana pentru ca va necesita amestecare cu apa rece. Termostatul nu trebuie montat in cea mai rece camera.Si la geamurile termopan depinde calitate lor.Pe unde nu este izolat pierdeti caldura.Incercati sa izolati. Tinand cont de datele problemei un consum normal ar fi pe la 600-700 de lei.Un vecin de al meu la o casa mult mai mica a platit 1600 de lei pentru gaz la Eon.Are mansardare neterminata, casa este izolata doar pe 2 parti.

| vmalex21 a răspuns:

Ai si termostat montat? Casa este izolata termic? Ai ferestre si usi bune? Daca nu e ceva normal sa ai asemenea consum si factura deoarece centrala,, trage,, sa mentina temperatura. si automat arde gazele.

| Doana_Danielconstantin_1999 explică (pentru vmalex21):

Păi caloriferele sunt puse pe 2 sali una de 6m lungime pe 2m si alta de vreo 5m lungime pe 2 m. Un living de vreo 6 m lungime pe 3 m. 3 dormitoare unul pe 4.5 m pe 4m. Unul 4m pe 4m si unul de 3.5 pe 4 m. 2 bai ambele 2m pe 3 m. Si bucătăria 3.5m pe 4 m. Peste tot sunt puse geamuri si usi de termopan. Casa este izolată pe dinafara dar doar pe 3 părți ale casei a mai rămas una deasupra la casa am suprainaltare dar nu este formată placa la camere. geamuri sunt puse la suprainaltare dar nu este formată placa peste camere. Ce ziceți consumul este normal?

| Doana_Danielconstantin_1999 explică (pentru vmalex21):

Da am terminat

| Doana_Danielconstantin_1999 explică (pentru vmalex21):

Da am termostat **