| MihaelaDart a întrebat:

Semințe știu că se găsesc oriunde, deși la ghiveci Regina Nopții as avea succes sa fie prin comerț!? Mi-aș dori mult aceasta floare sa o am. Fie online ori magazine, spuneți-mi unde ar putea părinții mei sa o cumpere?
P.S. Daca aveți o anumită firma producătoare de seminte in care să iasă sigur planta și aceasta informație mi-ar prinde de folos. Mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Nonolita a răspuns:

Seminte de flori se gasesc in magazinele specializate. Dar am vazut si prin hipermarketuri. Plicuri mici cu multe seminte. Vor vegeta daca nu a trecut un an de la ambalare.
Sunt mai multe soiuri. Dar cele mai parfumate sunt cele clasice, albe.

| Nonolita a răspuns (pentru Nonolita):

P.S. Regina noptii e planta de gradina. Dar creste si in jardiniere/ghivece.

| MihaelaDart explică (pentru Nonolita):

Stiu ca este planta de gradina, desi am vazut pe internet si in varianta in ghiveci si m-am gandit ca pe la pepiniere ori florarii or gasi ai mei. Si ca sa nu ia fiecare magazin in parte, daca a vazut cineva la magazinul x sa imi spuna. Sigur ca semintele se gasesc la orice magazin desi firma producatoare m-ar fi interesat care e buna. Am avut seminte de la alte flori care nu au iesit.
Aici in Grecia unde sunt eu, au avut si nu mai gasesc florariile respective sa o cumpere de la pepiniere, in concluzie se gaseste mai rar aici. Mi-am adus aminte de ea si de mirosul ei puternic.

| Nonolita a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nu am stiut ca esti in afara tarii.
Aici la noi se gasesc in toate magazinele cu seminte. Si chiar ies. Nu ai pe nimeni in tara sa-ti trimita un pliculet? La cat e de mic, merge si intr-un plic normal.

| MihaelaDart explică (pentru Nonolita):

Voi vedea cum voi face. Ori îmi trimit părinții mei ori voi ajunge eu in țară.

6 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Nu stii pe cineva care are? Acea floare se scutura toamna si primavara e plina zona de pui. Eu am foarte multe, de trebuie sa arunc din ele, asa ca oricine iti poate da cateva plante, si apoi, anul viitor, o sa ai mai multe.

Seminte am vazut la Penny, dar florile sunt colorate.

| MihaelaDart explică (pentru Mădă0611):

In Grecia locuiesc si aici mai rar se gaseste. Am fost la o gradina de flori si acestia mi-au spus ca nu au mai avut-o de multi ani, de la pepinierii care o cumparau. In concluzie nu am asa ceva in zona.
O sa ramana varianta de seminte sa imi aduca ai mei din Romania. Cele colorate nu miros, doar cele albe sunt foarte parfumate.