| ggradina a întrebat:

si la multi ani! am o intrebare, am un frigider indesit cu un singur motor dar am o problema congelaorul congeleaza foarte tare iar frigiderul nu raceste deloc am incercat sa reglez temperatura de la potentiometru la maxim dar nu are nici un efect ce mati sfatuii sa fac?
URGENT va rog! Dau Funda! 1

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi sa nu ramana becul aprins in frigider.Se intampla cand usa nu atinge bine de microintrerupator.
Cel mai sigur demontezi becul si dupa cateva ore o sa raceasca si figiderul.
Nu pot fi pierderi de freon cum abereaza unii pe aici deoarece circuitul este comun cu al congelatorului, iar acesta functioneaza bine.

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Prima oara dupa o lunga durata de nefunctionare, ia mai mult timp pana se raceste congelatorul, asta daca ai un motor, comun. In mod normal, ar trebui sa se opreasca dupa ce se ajunge ca la congelator sa fie atinsa temperatura de inghet. Pune un termometru in congelator si urmareste temperatura din congelator.
De asemenea vezi si in frigider ce temperatura ai. Din cate imi amintesc, de la un mester care a venit sa repare un figider mai vechi, cu congelator in interiorul frigiderului, atunci cand se ajungea la +8 grade in zona congelatorului, se declansa motorul si se oprea atunci cand ajungea temperatura la +7 grade.

Poti lua legatura cu serviciul tehnic:
http://www.indesit.com.ro/article--contact--1543.html pentru lamuriri concrete.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Frigiderul raceste cu aer si congelatorul cu freon. Pentru ca racirea pe aer este o porcarie (teoretic ar trebui sa fie superioara vechii tehnici de racire cu freon iar dezghetarea sa devina inutila, practic se strica cum iese produsul din garantie) frigiderul s-a stricat iar congelatorul merge in continuare ca nou.
Nu conteaza ca ai un singur motor, el face toata treaba a doua motoare. Nu motorul s-a stricat (daca se strica nu mai mergea nici congelatorul)

| Jicarean_Calin_1960 a răspuns:

Controleaza serpentina din spatele frigiderului, daca este la temperatura camerei, ai pierderi de freon!