| Syrten a întrebat:

Stau la parter intr-o garsoniera si am o problema.
Apar din ce in ce mai des melci fara scoica ( limax ) prin baie si mai nou am vazut in bucatarie, nu stiu ce sa fac. In baie mai luam cu o hartie si aruncam dar in bucatarie deja e prea mult, ma poate ajuta cineva cu un sfat? Cum pot scapa definitiv de creaturile astea?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

"Capcane cu bere
Melcii pot fi momiti cu capcane ce contin cantitati mici de bere, care sa fie amplasate tot in locuri strategice, sunt atrasi de aroma maltului si a hameiului si cad in aceste capcane cu bere, unde se ineaca. Capcanele trebuie zilnic golite si umplute la loc."

"Felii de castravete
Taiati cateva felii de castravete puneti intr-o farfurie de tabla din aluminiu acestea emana un miros neplacut pentru melcii care vor parăsi zona din apropiere. In jurul culturii se adună mii, zeci de mii, care invadează cultura în fiecare seară și după fiecare ploaie, facand să dispara orice fir de planta, daca omul nu este prezent permanent langă cultura."
https://www.pestre.ro/blog/cum-scapam-de-melcul-fara-cochilie-sau-limax/