| diablo86 a întrebat:

Un prieten de al meu are un apartament nou zugravit iar intr-o camera are nevoie de cateva prize si cateva intrerupatoare.Eu trebuie sa ii fac santurile in pereti sa ii trag copex iar apoi cablu.Intrebarea este dupa ce trag cablu cum pot sa ii fac legaturile deoarece copexurile nu duc in nicio doza generala sau tablou.Copexurile duc dintr-o doza in alta pe pereti si pe lat iar pe lung vine un copex din doza pana jos pe podea.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

1. Apartamentul trebuie sa aiba tablou electric, sigurante. Ar tebui pus unul nou daca este vechi.
2. Te poti lega de o alta priza -chiar si daca este nevoie sa spargi zidul pentru a te lega de o priza din camera alaturata, sau de o doza.

Poate te ajuta si cateva imagini: https://www.google.ro/......ps?/search

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie! Deasupra prizelor si intrerupatoarelor (pe unde trece cablul orizontal) trebuie sa fie doze. Cablul orizontal trebuie sa fie mai gros (exista o formula de calcul) sa fie din cupru (recomandat) iar cuplarea se face prin rasucire si izolare. Prizele trebuie sa fie pe circuitul de priza cu fire mai groase si siguranta mai mare. Iluminatul se face pe circuit separat pentru a putea sa pui siguranta mai mica care sa sara si cand se arde becul. Altfel te poti rezi cu flacari in casa.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca nu stii nu te băga ca i ei foc, dozele există dar sunt băgate in zid, trebuie spart in camera respectiva mult ca sa dai de doze, acest lucru trebuia facut inainte de zugraveală nu acum, si alte doze sunt pe holuri, cate camere are apartamentul? Mai bine sa cheme electricieni autorizati sa facă, sau esti electrician si tu.

| relian a răspuns:

Daca nu te pricepi de ce te mai bagi sa-i faci tu lucrare? Ce-i ala copex? La instalatie prin zid ce vrei sa faci tu se foloseste teava de metal sau din PVC.Nu cumva copex este chestia aia neagra din plastic ce se foloseste la msini prin unele locuri sa protejeze cablurile? Copexu ala este cea mai mare magarie folosita in RO la instalatii electrice.Foloseste frate teava de PVC ca nu cred costa asa de rau. Daca legaturile nu duc in nici o cutie, pui tu una undeva, undeva sa poti duce mai usor mai multe cablero si acolo le legi. Daca tot sapi santuri, cei sa sapi si pentru o cutie, nu-i mare chestie.Dar daca is doara prizele pentru o singura camera atunci nu-i pui nici o cutie mimic, mergi din priza in priza si aia e tot.Nu prea ai explicat bine. Daca vrei sa spui ca in camera aia nu-i deloc tras nici un cablu atunci va trebuie sa gasesti sau sa dai o gaura sa treci in camera alaturata undeva sa te poti lega.Desi nu cred ca un aptm sa nu aibe cabluri in camere, alea vechi ce or fi.Deci asa faci, mergi din priza in priza, nai probleme, la cate prize pui tu merge si luminile tot la fel merg legate la un loc pentru o camera.Deci cam aia e tot te legi in cutia prizelor si intrerupatoarelor ce le instalezi acolo faci conectia de la una la alta.Nu stiu uneori sunt prize si intrerupatore care au asa ceva, adica suruburi de care te legi sa mergi la priza ori intrerupaorul urmator.Dar daca nu te pricepi ar fi bine sa aduci pe cineva care a mai facut sau se ocupa cu asa ceva.Primul l; ucru trebuie sa verifici care is firele care aduc curent in acea camera si de acolo pleci in toata camera.Este f simplu si usor, numai ca trebuie sa ai ceva indemanare si pricepre.