| SporeBox a întrebat:

Vreau sa cresc un bonsai din samanta chiar daca asta ar dura 5-10 ani. Stie cineva cat de bine ar arata si cam cate sanse ar fi sa imi reuseasca? O sa folosesc metoda taierilor succesive. Stiu ca ar fi mai usor sa ii cumpar dar nu sunt toate soiurile. As vrea sa fac un bonsai care sa faca fructe.

3 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Pai in primul rand trebuie sa ai samanta, bonsaiul e o specie de planta, nu poti sa il faci daca plantezi un cires. Dar eu te sfatuiesc sa faci rost de un lastar pentru ca poti lua teapa daca samanta nu e buna si nu incolteste.
Ai sa reusesti dar trebuie sa stii cum anume sa il tai, cand si de unde ca altfel i se usuca creanga. Daca nu ai experieta ar trebui sa incepi cu unul care nu face fructe.

| Cdolo a răspuns:

1. Cum arata, arata la fel cu copacul numai ca in miniatura!
2. Nu exista metoda taieri, seminta copacului se infecteaza cu o ciuperca speciala.
3. De preferat COPACI FARA FRUCTE.

| SporeBox explică (pentru Cdolo):

Cum adica ciuperca speciala? Ciuperca il face bonsai? Prin metoda taierii ii tai din radacini si din crengi ca sa nu creasca.