| Luci003 a întrebat:

Vreau sa fac o cabana din lemn.
Am văzut pe internet mai multe imagini cu ele.
La zidărie puneau mortar între lemnele crăpate in 4 (lemn de brad, tăiat la 50 de centimetri, crăpat și zidit cu mortar între ele).
Vreau sa va întreb dacă știți cumva un mortar special sau ce pot folosi pentru zidărie ca sa nu afecteze lemnul.
Mulțumesc

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Unde folosesti zidarie daca o faci din lemn?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa stai in casă nu sa te apuci de constructii cabane si prostii.

| romeo78 a răspuns:

Probabil foloseau zidărie pentru creșterea rezistenței și inei izolări mai bune.
De obicei, la o cabană de lemn adevărată se folosesc doar materiale de construcții naturale. Inclusiv, izolarea se face cu vată din lână și interiorul se acoperă cu lambriuri și pe exterior precum țigla se montează șipci de lemn, apoi se tratează anti mucegai și anti insecte, iar la final se dă cu lac.