| LucianIonut99 a întrebat:

Vreau sa îmi fac o casa, nu vreau ceva costisitor deocamdată, sunt tânăr si vreau sa ma separ de părinți, am hotărât sa îmi fac o casa mică deocamdată. Vreau sa îmi fac un dormitor, o baie, bucătărie, si poate un living, lungimea sa poată fi undeva la 12 m si Lățimea la 4 m, dar nu știu ce materiale si aproape nimic din construcții, as dori daca se poate sa îmi spuneți de ce am nevoie si un cost aproximativ. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Holiday a răspuns:

In functie de materialele folosite, o casa parter plus pod costa "la cheie" undeva intre 200 si 300 euro pe metru patrat construit. Aici includem tot. Proiect, autorizatii, materiale, manopera.
Cheltuieli suplimentare poti avea daca nu exista utilitati in apropiere (energie electrica, gaze, apa).
Bineinteles nu este luat in calcul pretul terenului.

| LucianIonut99 explică (pentru Holiday):

Terenul si utilitățile le am.
Multumesc foarte mult pentru ajutor!

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti faci "o casa mica", aceea va fi neincapatoare deja in momentul cand te vei casatori, iar dupa primul copil va fi deja prea neincapator, bun de demolat. Mai bine te muti intr-o rulota. happy

Intai trebuie sa ai un teren potrivit, preferabil cu utilitati "la indemana" (curent, apa, resursa pentru incalzire, eventual si canalizare).
Pe acel teren iti construiesti FUNDATIA intreaga pentru casa finala pe care o visezi pentru viitor. Adaugarea ulterioara la fundatie nu este indicata fiindca se va "rupe" peretele cand se lasa terenul de la greutatea zidurilor.
Costul fundatiei depinde in primul rand de sol si de marimea finala al intregii case finale, dar este elementul de BAZA al intregii condtructii. E aceea parte la care nu e voie sa te zgarcesti!

Incaperile le poti ridica pe rand pe fundatia deja existenta, in functie de nevoile si posibilitatile tale.

Discuta detaliile cu rudele si prietenii tai care se pricep la constructii.
Cei cu experienta in domeniu iti pot da idei bune pentru realizare in vune conditii si cu cost redus.

Practic, din pretul unui apartament de 3 camere in Bucuresti poti construi o vila cu etaj, daca te gospodaresti destept.

| LucianIonut99 explică (pentru Bula):

Îmi fac o casa mică sa pot sa ma separ de părinți si pentru ca eu o sa stau foarte putin acasa deoarece lucrez in străinătate.
Dupa ce o sa fac banii sa îmi pot face o casa mare si încăpătoare pentru familia mea din viitor happy atunci am sa termin cu plecatile in străinătate.

| Bula a răspuns (pentru LucianIonut99):

Pai, daca nu stai acasa, atunci de ce sa-ti risipesti banii?
Aduna-ti necesarul laolalta, in final (din 100 mii euro) iti faci vila de vis.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mutate in chirie pana te hotaresti

| Gaby212 a răspuns:

4×12?! Casa?! Ce vrei tu e vagon de tren...