| T4zu a întrebat:

Salut tuturor. Am niste geamuri velux, si acum in timp de iarna imi fac condens in interior; este normal asa ceva? Mai ales ca geamul se vede ca este termopan i-ar rama de la geam e de lemn.

Răspuns Câştigător
| razvanvoicu a răspuns:

Stiu ca intrebarea este veche, dar poate ca raspunsul ii va ajuta pe altii ( in cazul in care T4zu a rezolvat deja problema ).
In general condensul apare in momentul in care casa este foarte bine izolata si sub ferestrele de mansarda nu exista o sursa de caldura. Vaporii de apa din casa, datorita faptului ca geamul este mai rece, vor condensa pe acesta.
Deoarece amplasarea unei surse de caldura sub fereastra este de cele mai multe ori imposibila iti recomand sa folosesti un dezumidificator, cu ajutorul caruia sa limitezi cantitatea de vapori din camera.

| T4zu explică (pentru razvanvoicu):

Asa este, daca tot te-ai sesizat si nu am dat funda, ti-o inmanez tie.

2 răspunsuri:
| Nonameagain a răspuns:

In toata casa sau numai in bucatarie? In bucatarie ni se intimpla tuturor daca afara este ger iar in bucatarie se fierbe multa mincare. Daca insa si alte geamuri fac la fel, nu e bine. Nu sint facute corect sau ai probleme de izolatie.