| DragosMarian98 a întrebat:

Salut tuturor.
Sunt curios ce e mai avantajos? Sa-ti cumperi o casa sau sa o construiești de la 0?
Si pentru cine stie, cat ar costa sa faci una de la 0? De la bucata de pământ, undeva mai pe la marginea orașului. Sa zicem un orășel mai drăguț. Care sa aibă zone mai drăguțe. O casa cam cu sufragerie, bucătărie, baie, un mic hol, poate și un dormitor. Si la etaj 2-3 dormitoare, o baie, balcoane.
Curtea sa fie destul de spațioasă cat si pentru un loc pentru masina. Poate ceva in plus.
Casa usor moderna dar simpla. Încălzire: calorifere, centrala electrica.
Vreau un preț aproximativ daca stie cineva si si-a facut. De la pământ, la schita, la temelia. Tot. Si unde ar fi mai ieftin, în tara sau în străinătate?
Mulțumesc anticipat.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O locuință decenta, parter plus mansarda, se incadreaza in 50-60.000 construita de la zero, fara extravagante. Pretul terenului difera orea mult lentru a-l putea lua in calcul.
Ca sfaturi, renunta la dormitorul de la parter si la balcoane, nu le vei folosi. La mansarda fa si un dressing, dar nu un dulap, ci o camera in care sa ai cosul de rufe murdare, masina de spalat, uscator, masa de calcat. Astfel, nu vei mai avea nevoie nici de dulapuri si poti reduce semnificativ suprafata dormitoarelor.

| DragosMarian98 explică (pentru regis):

Mulțumesc. E o idee minunata.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca-ti faci o casa in tara si esti gospodar bun, atunci o asemenea casa poti ridica de la 200 mii euro in sus.
In strainatate, depinde de preturile materialelor si a fortei de munca.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cu siguranta o casa gata factuta e mai ieftina. Cand aduni toata umblatura pentru proiect, autorizatie, betoane, zidarie, finisaje, racord electricitate, apa, canal, si ce mai implica o constructie de la 0, sunt multi bani cheltuiti pe nimic vizibil.
O constructie mai veche, pe care o renovezi dupa bunul plac, mi se pare mult mai avantajoasa din toate punctele de vedere.

| relian a răspuns:

O casa asa fara teren, fara mobila si alte alea, doara casa o poti face cu 25 de mii de dolari.As fi zis si cu 20 de mii dar am mai bagat inca 5 sa nu zica unia cai prea ieftina laughing. Bine nu cu etaje, casele cu etaje is niste timpenii, faci casa cu etaj daca nu ai spatiu, asa au aparut casele cu etaj din lipsa de spatiu, in unele zone.

| Bariel a răspuns:

Am vazut la stiri ca multi au inceput sa si faca case modulare ca la americani, sincer pare foarte profitabil si chiar m-am gandit si eu la una https://youtu.be/I4IinlOFE9U

| DragosMarian98 explică (pentru Bariel):

Mulțumesc de idee.

| relian a răspuns (pentru Bariel):

Cei aia casa modulara ca la americani? Americanu nu au case modulare, nu stiu cine va spus povestile astea.Pare profitabil, adica e mai ieftina, asta asa este pentru ca aia nu baga materiale la greu, nu fac cazemate de razboi ca nu intra nimeni peste ei cu tancu laughing