| anonim_4396 a întrebat:

Voi ce păreri aveți despre chestia asta cu liberalizarea pieței la curent si gaz. Nu credeți că trebuiau să facă o campanie de informare bună? Eu aș trece la electrica, ce păreri aveți de electrica?

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Piata de energie electrica si este libera de cativa ani buni, iar cea de gaz de cel putin un an. S-a eliminat doar tariful reglementat, care oricum era peste cel "negociat".
De fapt scumpirea poate fi evitata simplu, alegand un alt abonament.

| anonim_4396 explică (pentru regis):

Păi și dacă-s libere de dianinte, acum ce mai exact s-o întâmplat de pe 1 ianuarie că eu nu mai înțeleg

| regis a răspuns (pentru anonim_4396):

De la 1 ianuarie s-a renuntat la tariful reglementat. Pana acum era un tarif reglementat de stat (prin ANRE), dar aveai posibilitatea de a renunta la acesta si de a alege un alt tarif la acelasi furnizor sau la un altul, la alegerea fiecaruia.
Acum s-a renuntat la acel tarif impus de stat, iar cei care aveau acest tarif acum se vor trezi cu scumpirea lui. Dar nu ii opreste nimeni sa aleaga un alt abonament sau un alt furnizor, decat poate cozile generate de isteria care s-a creat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se pare ca Electrica Nord o sa aiba cele mai mici cresteri (14%). E haos in Romania. E-ON Distributie va avea doar 13% dar ei nu sunt furnizor si totusi furnizeaza. Unii cresc cu 26%. Haos total. Vai si amar!
Citeste pe aici: https://www.zf.ro/......a-19827481

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

„ei nu sunt furnizor si totusi furnizeaza"

Deci umblă cu mâța-n sac cum ar veni, ceva normal aici în Românica

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect! Nu mai la noi o firma de distributie poate furniza, numai la noi Electrica distributie este tot una cu Electrica furnizare dar se numesc diferit ca sa ne ia ochii. E un cartel de firme straine si romanesti care se coalizeaza si maresc preturile. Vai si amar!

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Numai in Romania se poate sa platesti curentul mai scump decat tari mai sarace (noi avem si hidrocentrale si centrala atomo-nucleara. Bulgarii nu!) in resurse: Bulgaria, Ungaria, etc.

| anonim_4396 explică (pentru Salontanul):

Dumneavoastră cred că ați prins și perioada în care în România se spunea că o să fie curent gratis în toată țara după terminarea hidrocentralelor de pe Dunăre și totuși, până azi, ioc gratuitate

| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

Da! Am prins si acea perioada doar ca am banuit ca nu va fi asa. Si stii de ce? Pentru ca principiul comunist: "de la fiecare dupa posibilitati, fiecaruia dupa nevoi", mi s-a parut o tampenie. Constiinta oamenilor nu va fi nici cand asa de avansata incat sa dea tot ce poate el. Omul va cauta sa chiuleasca orice ai face. Dar, ideea este ca nu poti ca tu (un mare producator) sa ai curentul mai scump decat altii care nu au celeasi posibilitati. E o bataie de joc totala.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut! Eu nu inteleg ceva. Cum adica liberalizarea pietei inseamna preturi mai mari? Vorbim de concurenta, si intelegerile intre agentii comerciali sunt ilegale, deci? In zona era un bar langa un magazin. Barul a trebuit sa fie inchis, asa ca proprietarii au decis sa faca magazin. 95% sunt aceleasi produse ca la magazinul de langa. Partea buna e ca magazinul vechi a scazut preturile. love struck

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Nici eu nu prea înțeleg cât de bine stă treaba. Ce știu e că la Enel o să crească prețurile cu aproape 30% în zona mea și vreau să mă mut de la ei.

| DarthNiger a răspuns:

E doar o sansa la oportunitate prin care toti furnizorii pot sa isi mareasca preturile cat de mult doresc ei atata timp cat e sub limita bunului simt chiar daca nu prea este, au aruncat vina pe pandemie ca vezi doamne o cauza ar fi pandemia, sa zicem ca asta ar fi un motiv dar nu prea intemeiat, nu e prima oara cand se folosesc de liberalizare sa mareasca preturile nesimtit de mult, din pacate in orasul (care e un oras mic) in care stau eu nu exista alti furnizori si sunt nevoit sa raman la Enel, asta doar daca nu imi vin dracii si ma mut intr-un alt oras cu mai multe posibilitati, asta e capitalismul iar capitalism este egal oportunism.

| anonim_4396 explică (pentru DarthNiger):

La mine am Enel și Eon dar nu văd ce m-ar opri să fac contract online la Electrica

| DarthNiger a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum crezi tu ca e mai bine asa faci, dar si eu as fugi de Enel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Văd acum că liberalizarea asta-i doar la curent

| xXVranceaXx a răspuns:

Un dezastru economic. Abia de energie electrică ne-au anunțat, dar de gaz, NUUUUU, românul nu află nimic! Noroc de canalele de știri, altfel nimeni nu afla.
Creșterile vor durea la buzunar și o să ajungem să ne rugăm la Dumnezeu să scăpăm de asta. Era mai bine dacă conducea Ministerul și Statul prețurile în continuare
Mută-te la Electrica, ei sunt foarte demni față de populație
Nu mai am cuvinte... scumpirile ne vor da peste cap! Preferam un prim-ministru tehnocrat