| neoficial2302 a întrebat:

Vreau sa cumpar de pe internet seminte de legume, diverse tipuri, soiuri! Am gasit legume ecologice, sa inteleg ca daca sunt ecologice pot pastra semintele pe care sa le sadesc eu anul viitor si sa am plante exact ca cele din acest an! Ce pareri aveti!?

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu.Conteaza solul, vecinatatile, schimbarile climatice, poluarea.

| relian a răspuns:

Poti sa pastrezi ce doresti,dar trebuie sa stii cei aia o saminta,cum se obtine, in ce conditii si etc. Daca este un hibrid si pastrezi seminte, nu o sa obtii anul ce vine plante asemanatoare. Daca este soi poti pastra seminte, plantele obtinute vor fi ca si prima data, insa trebuie sa stii ce trebuie sa faci.Adica? Adica o speci de leguma sau ce cultivi tu trebuie sa aiba un spatiu de izolare, adica o distanta anume pina la alte plate ori din aceiasi familie dar alt soi ori din familii aproapiate.Nu poti de ex cultiva tomate stiu si eu sa zic soiul X dar alaturi la stiu si eu 1 m sau 20 m sa mai ai si alte tomate din alte soiuri.Nu merge asa, cel putin la citeva pastari de seminte n-o sa mai ai soiul initial, deci trebuie sa lasi aceste sapatii de izoare, sa eviti polenizarea florilor cu polen de la alte soiuri vecine.In afara de asta va trebui sa mentii planta respectiva foarte sanatoasa, mai ales sa fie fara virusuri, in general plantele trebuie sa fie sanatoase si de acolo vei pastra seminte.Fructele de unde vei scoate semintele le lasi pe planta pina cind se vor matura, ba mai mult pina cind incep sa se inmoaie.Eu am spus maturare dar ma referii nu la fruct ci la seminte.Deci ai o maturare a fructului, adica cind il poti consuma si ai o alta maturare a semintelor din acel fruct.De ex la tomate lasi rosia aia pina se inamoaiese coace f bine, alt ex la castraveti daca ai soi lasi acel castravete pina se ingalbensste si mai mult pina se face maro, si de abia dupa il recoltezi.Ce spui tu nu are dea face cu pastrea sau nu de seminte.Si seminte ecologice pentru ce? In primul rind eu nu prea vad cum au obtinut ei seminte ecologice? Sau alta intrebare ar fi ce inseamna pentru ei seminte ecologice, trebui sa stii sa afli ce se incadreaza la produse ecologice.De ex cins spui am produse biologice,sau ecologice,aia nu inseamna mare lucru, e doar reclama sa ia mintea clientului, sa-l faca sa creada altceva, adica cu alte cuvinte il inseala.Ei stiu ca oamenii nu citesc, nu se informeaza ce reprezinta ecologic si pe baza asta fac f multi bani.Ecologic inseamna de ex ca acel produs poate sa aiba sau trebuie sa aiba cel putin de ex 20% ceva natural, depinde de produs, sau ca acel produs nu i s-a dat 10 g de pesticide ci doar 5 grame si bla bla.Ca sa obtii ceva sanatos trebuie neaparat sa faci tratamente, adica sa folosesti substante chimice.Cum pastrezi tu o planta sanatoasa de ex? Doar sa o tii in conditii sterile de laborator.Deci abureli de genul asta se pare ca merg si ca f multi oameni pun botul sau ce mai au la ele. Daca ai observat prin magazine mere, pere si asa mai departe foarte mari, dar exagerat de mari si sanatoase si ei spun sint organice.Mai sa fie dar ce ai stat cu paleta sa omori insectele sa nu intepe acel fruct? ai umblat cu microscopul sa vezi virusi, bacterii si sa le alungi cumva? Niste absurditati.Bine ei or sa spuna cau tratat cu produse naturale bla bla vraja marii.Deci trebuie sa stim ce inseamna acel cuvint-ORGANIC-ECOLOGIC sub aspect alimentar nu ce inseamna cuvintul strict ca inteles.Cuvintele astea au mai multe intelesuri, depinde unde se folosesc si pentru ce.

| 17Ioana a răspuns:

Https://www.cropmarket.ro/ eu de aici am luat seminte de legume soiuri romanesti, de rosii, ardei si vinete, ca atat am avut loc in curte.

Au mai multe tipuri, poate iti este de folos

| smart01 a răspuns:

Salut,

semintele de legume ecologice fac referire la foarte multi factori de mediu, nu doar la perpetuarea unei specii de la un an la altul.

De la ce magazin online ai dat comanda? Iti las mai jos un link spre un site care comercializeaza diverse tipuri de seminte de legume de la producatori certificati.

http://www.verdon.ro/agricultura/seminte/seminte-legume/

| neoficial2302 explică:

Am plante de la care pastrez semintele an de an, unele sunt inca in rasadnite pe balcon happy
Site-urile respective nu specifica ci doar scrie "ardei ecologic","rosii eco.", nu spune nimic de hibrid sau alte modificari ale genei originale! O sa incerc a pastra si o sa vad la anul ce va creste! Multumesc!