| Bucur_Petru_Dorin_1998 a întrebat:

Vreau sa cumpar parchet pentru o camera de 4m lungime si 4m latime, cum calculez cati m2 imi trebuie pentru camera?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Inmultesti cele doua laturi. Daca dimensiunile sunt exacte, ai 16 mp. In functie de cantitatea dintr-o cutie, trebuie sa cumperi atatea cutii cat sa depaseasca cei 16 mp.
Daca vorbim de laminat sau de stratificat, pierderile sunt minime. Practic vei pierde doar o parte din ultimele 4 placi montate (clar sub 1 mp), intrucat ce tai la finalul unui rand se monteaza la inceputul randului urmator.
Daca vrei un calcul precis, da-ne dimensiunile exacte ale camerei, dimensiunea unei placi si cantitatea dintr-o cutie.

| alina2k18 a răspuns:

Cand il cumperi de la magazin iti spun ei care este cantitatea necesara dupa ce le dai dimensiunea camerei, depinde si de parchet si ce a mai zis francut.
18 mp ar fi suficienti dupa umila mea parere.

| xerxes1 a răspuns:

Ai nevoie de min 2m2 in plus.
Adica 18m2.
Daca imi dai si dimensiunea parchetului iti spun exact.

| francut a răspuns:

4 x 4 fac 16 mp in matematica tuturor vremurilor.
Dar sa tii cont si de pierderi. Ai taierile de la capete, bucatile de la margini.

| Ionuț_Alex_1995_FW7P a răspuns:

Aici faci bani reali http://fixpaybtc.com/? refer=47293

| Idkidk a răspuns (pentru Ionuț_Alex_1995_FW7P):

Apasa pe x-ul din coltul paginii si faci de 2 ori mai multi bani.