| ConstantinFlorin1984 a întrebat:

Vreau sa fac o incapere cu tavan fals decorativ si cu bagheta polistiren pe margine, ambele vopsite alb. Fondul, in jos pe pereti, o sa fie alta culoare. Cu ce sa incep mai intai? Cu pereti sau cu tavanul? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Cu tavanul dar sa ai grija cand dai culoarea pe pereti sa nu atingi acele placi de polistiren, pe margine.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu stiu de ce "intotdeauna cu tavanul", eu unul as incepe cu peretii, pentru ca nu mai e nevoie sa maschezi bagheta si nici sa fii foarte atent sa nu atingi tavanul.
Odata zugraviti peretii, lipesti tavanul cu adeziv la tub, astfel ca nu e nici un risc pentru pereti.
La final lipesti baghetele.
Daca totusi te hotarasti sa faci pe dos, macar lasa baghetele pentru final.

| darrio2007 a răspuns:

Tavan fals casetat sau din carton-ghips cu scafe si alte chestii?

| ConstantinFlorin1984 explică (pentru darrio2007):

Tavan fals decorativ, din polistiren

| ConstantinFlorin1984 explică (pentru darrio2007):

Așa ma gandeam si eu, mulțumesc?

| darrio2007 a răspuns (pentru ConstantinFlorin1984):

Numai ca este impropriu zis „tavan fals". Pentru ca placile le lipesti tot pe tavanul pe care il ai acum. Tavan fals este acela pe care il montezi tu din cadre de aluminiu +ghips-carton sau casetat (armstrong). Este mai jos decat tavanul existent.

| darrio2007 a răspuns (pentru ConstantinFlorin1984):

Cu tavanul dar sa ai grija cand dai culoarea pe pereti sa nu atingi acele placi de polistiren, pe margine.

| adryang78 a răspuns:

Întotdeauna cu tavanul.

| Irinelp a răspuns:

Cu tavanul mai întâi și după aceia pereți.