| 6Anonim9 a întrebat:

Vreau sa fac termoizolatia unei anexe si am cateva intrebari.
1. Daca incep placarea cu polistiren de la nivelul solului, mai e nevoie de profil de soclu, sau el se foloseste in cazul in care ramane "fundatia" in interior?
2. Dupa ce am montat polistirenul si am armat cu dibluri, daca aplic plasa din fibra de sticla cu ajutorul adezivului duocontact, folosesc dupa semi-uscare drisca pentru a nivela toata suprafata lucrata? Sau se poate sa folosesc tot adeziv de polistiren ca masa de spaclu? Probabil ca voi aplica mai tarziu dispersit pentru exterior.
Astept sfaturi cat mai profi.

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1. Nu mai ai cum sa folosesti, dar nue cea mai buna varianta.
2. Da, poti folosi drisca, o bucata de polistiren sau un burete umed. Nu inteleg intrebarea cu adeziv de polistiren sau duocontact. Duocontactul este tot adeziv de polistiren.

| anonimg a răspuns:

1. Nu știu exact. Știu doar că polistirenul trebuie protejat (astupat).
2. Drișcuiești adezivul aplicat pe plasă, și nu mai trebuie dat un alt adeziv; după aceea lavabila de exterior sau orice dorești.
Polistirenuo poți să îl lipești cu spumă; și poți pune spumă și printre rosturi.