| DaTRoll a întrebat:

Salut, Vreau sa fac un gard din boltari. Lungimea gardului este de 14ml si as vrea sa stiu etapele de constructie si cat fie trebuie sa bag in fundatie.

12 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie sapat un sant de minim 60 cm adancime. Trebuie sa ai fier beton. Daca boltarii sunt fara gauri trebuie facut loc pentru stalpi de beton de care sa se sprijine. Stalpii se pun la 2 metri, maxim 2, 5 metri. Daca sunt boltari cu gauri (in care poti baga fier beton) nu mai trebuie stalpi asa apropiati. Poti sa-i lasi la distante mai mari. Uite cum se face un gard de boltari aici: https://www.youtube.com/watch?v=dGbMmbaakJU

| Zuzu1991 a răspuns:

14ml CE e aia?!?
mili-litrii?!?
sau "Lungimea gardului este de 14" metrii lungime, adica lungimea e lungime... NU?!?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Zuzu1991):

M reprezintă metru
l vine de la liniari
ml este prescurtat, adică metri liniari.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Oke, atunci are sens, dar ml inseamna mililitrii
trebuie m.l.
http://abrevierile.ro/abr/mh160q
totusi, imi cer scuze ca am fost prea acid, ai o intrebare valida si ai facut o greseala foarte mica, iar eu am sarit in sus!

| Salontanul a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ai dreptate! "ml" inseamna mililitrii. "Doar ca metrul liniar se prescurteaza "mL". Spune-i si Anisoarei ca eu i-am dat exemple de greseli gramaticale ale ei si m-a blocat dupa ce mi-a raspuns obraznic!

| DaTRoll explică (pentru Salontanul):

Interesant este ca din 5 mesaje, 4 vați contrazis pe ml.
Mulțumesc pentru răspunsuri!
P.s: știu ca se scrie corect "v-ati " dar am zis sa mai fie încă 4 comentarii pe asta

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Salontanul):

Visezi? Eu nici nu stiu sa blochez. Iar de ignorat nu te-am ignorat. Ce s-a întâmplat?

| Salontanul a răspuns (pentru DaTRoll):

Diferenta este ca eu nu ti-am scris nimic tie. De ce te legi de mine?

| Salontanul a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Scuza-ma! Te-am confundat cu o alta domnisoara (doamna). Acum am verificat si e adevarat nu m-ai blocat. Scuze!

| cristi202 a răspuns (pentru Zuzu1991):

"ml" in limbajul prescurtat al constructorilor inseamna metri liniari. Nu e tocmai corect, dar se foloseste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru cristi202):

Este total incorect
NU ai citit raspunsul meu
ml inseamna mILIlITRII... PUNCT
ca sa fie metrii liniari trebuie sa fie ori m.l. ori mL, NU ml simplu
daca scria orice forma de mai sus cautam pe google tongue

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ca e total incorect ce zici tu ☺.
Stiu ca "ml" oficial inseamna mililitri. Dar dupa, nu e un punct, ci o virgula. Meseriașii din constructii folosesc uneori termenul pentru prescurtarea a metri liniari. Dupa cum am zis, nu e chiar OK, dar se foloseste, si eu il folosesc uneori, e mai usor sa scrii ml decat metri liniari, nu crezi? Din context, deduci despre ce e vorba.