| vegeta a întrebat:

Salut vreau sa imi achizitionez si eu radiator electric pentru a face caldura in baie dar ma intereseaza ceva, care sa nu consume mult curent electric si nici sa coste mai mult de 400 de lei! Ce imi recomandati?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

La aceeasi temperatura, consumul de curent electric va fi aproximativ același, indiferent de alegerea făcută. Dar fiind vorba de o baie, trebuie sa faci o alegere sigura.
După mine, un calorifer electric cu ulei si termostat este soluția ideala. Costa puțin, menține singur temperatură setata si este sigur.

Bula
| Bula a răspuns:

Radiatoarele electrice oricum consuma mult curent,
La o incapere - mai ales o baie neincalzita, cu peretii racite - ai nevoie de ore de functionare pentru a face caldura suportabila, cand iesi din apa calda. Deci, consumul de curent va fi mare.

Cel mai bine este sa fie reconsiderata baia: peretii suficient de bine izolate termic si incalzire continua (la minim 18 grade), iar temperatura aerului se va ridica automat si de la apa calda folosita.

| relian a răspuns:

DA cum sa nu exista, nu platesti nimic, dai drumul la usa si la fereastra de la baie, se face curent la balamuc laughing mai ieftin ca asta nu gasesti SI NICI NU CONSUMA NIMIC laughing

| cristimihailov a răspuns:

Exista un tip de bec, care pe langa radiatia luminoasa genereaza si infrarosu puternic.

Il vezi in general in vitrinele in care se tin mancarurile calde.

Un asemenea bec, daca l-ai monta corect in baie, practic aprinzi becul si stai sub el...

Este de asemenea adevarat ca nu prea tine caldura. O face bine, dar nu o tine. Deoarece incalzeste doar superficial.

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Pe langa faptul ca este costisitor incalzitul cu radiator electric este si foarte periculos acest lucru, daca nu ma insel este si interzis.O facetipe propria raspundere cu riscuri foarte mari, va sfatuiesc sa gasiti alte solutii.