Întrebare recomandată | Simionov99razvan04 a întrebat:

Salut.
Vreau sa îmi cumpăr un panou solar pentru apa calda dar nu știu dacă va face față unul singur.
Am 4 camere pentru turiști fiecare cu baie proprie.
Plus încă doua camere, a mea și a părinților.
Cam ce capacitate artrebui să aibă panoul pentru a face față?
Mulțumesc!

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Problema e capacitatea de stocare. La 15 persoane ar trebui sa poti asigura vreo 1500 de litri de apa calda, fara a lua in calcul bucataria. Si nu ar strica un backup, un turist nu poate fi multumit daca se termina apa calda, indiferent de restul conditiilor.
Panouri poti cumpara pe rand, daca nu fac fata mai adaugi.

| darrio2007 a răspuns:

Baga centrala ca e mai bine.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Panoul solar se calculeaza de specialisti. Apoi trebuie sa tii cont de faptul ca sunt multe zile cu nori (mai ales de toamna pana primavara). Exista si aplicatii pentru calcul dar trebuie sa ai niste elemente concrete. Incearca pe aici: https://panosol.ro/dimensionare/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acest calcul ți-l poate face firma care îți vinde panourile solare după ce le dai date tehnice mai precise.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Decit panou mai bine pui centrală pe gaz si ai caldură peste tot in toata casa.

| relian a răspuns:

Cum spunea cineva pe aici,cel mai bun este sa intrebi la aia de unde cumperi panourile,aia stiu exact ce sa te intrebe si ce raspuns sa iti dea.
Dupa vezi cat te costa,toate materialele si instalarea. Dupa cauti si un boiler din ala instat pe gaz care sa satisfaca cate bai si si cate persoane,vezi si acolo pretu,apoi stii ce sa faci.
Un boiler instant pe gaz merge la fel tot timpul,un panou solar merge bine vara,dupa nu stiu, tot aia ce fac panouri stiu sa iti zica.
Am vazut in Cipru orice cladire are panouri solare pentru apa cald, indiferent ce cladire este si hotele orice cladire, pe acoperis are si bazinu de apa si panou, iar la aptm am vazut un singur panou, dar pentru un aptm sa zic cu 2-3 persoane si o singura baie si bucatarie, cred ca daca e cum e la tine sigur ai nevoie de vreo 3 panouri de alea.

| NunuNini a răspuns:

Nu cred ca unul singur face fata. 6 camere, bucataria, etc. Am vazut o casa particulara unde are tot acoperisul plin cu panouri.
In plus, ia in calcul varianta zilelor innorate! Daca sunt multe, cum va veti descurca?

| relian a răspuns (pentru NunuNini):

Poate ce ai vazut tu is panouri pentru curent electric, astea pentru apa trebuie sa aiba undeva si un bazin cu apa care este tot pe sus pe undeva pus.
Cred ca din intrebarea omu vrea pentru vara, ca spus ceva de turisti, banui ca aia vin doara pe durata verii, o fi la mare, tot ce se poate.

| NunuNini a răspuns (pentru relian):

O fi la mare, o fi la munte...
Bazin de apa "undeva sus" am vazut. E cu totul altceva. Se incalzeste apa direct de la soare. Dar e călâie (de la rece spre caldut), nu se poate face dus cu ea.

| relian a răspuns (pentru NunuNini):

Omule eu am vazut in cipru,am fost sus sa ma uit linga panou,linga bazin,asa au toti acolo,bazin cu apa si panoul solar acolo puse pe acoperis,plus o pompa. Daca nu crezi baga google map da pe satelite,apropie si o sa vezi in cipru cum sunt facute.
Nus estetice,dar is f practice.
Deci nu vorbesc de bazin cu apa incalzit la soare,panoul solar incalzeste apa care trebuie sa stea intr-un bazin,panoul solar nu este boiler instant,poate voi asa credeti, nici pomeneala de asa ceva, n-are cum, nu are putere sa faca asa ceva.
Eu asa stiu, asa am vazut, daca voi stiti altceva o fi.

| NunuNini a răspuns (pentru relian):

Si zici ca si noi avem soarele din Cipru? Eu nu l-am prea vazut in ultimii 2 (poate 3) ani.