| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Vreau sa instalez o centrala Gpl pentru încălzirea casei, aceasta are in jur de 130 mp2 și este izolata cu polistiren de 10 cm. Cam cât costa, cu aproximație, achiziționarea și instalarea acesteia cu 7 calorifere. Și cam care ar fi consumul acesteia pentru o iarna "grea" cu o temperatura de 22-23 la interior. Multumesc și astept răspunsuri cu prețuri aproximative,nimic exact pentru ca se iau in calcul mai mulți factori,sunt conștient. De preferat sa răspundă cineva care a instalat de curând (centrala,calorifere, butelie, manopera etc). Multumesc!

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Centrala cu calorifere si instalatii o poti socoti la 15000 ron. De butelie si consum nu am idee, dar sigur e de luat in calcul varianta electrica. Nu cred ca GPL-ul e o solutie reala pentru incalzire.
Cu 1500 ron umpli casa de radiatoare, iar de diferența de bani iti pui fotovoltaice.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu am făcut o estimare și nu cred că e rentabil GPL-ul.
Gasisem un tip pe YouTube cu casă asemănătoare, iar după consumul pe care l-a zis, reieșea că un rezervor de 1000l trebuie reumplut de 2-3 ori pe iarnă, ceea ce însemna atunci 4000 de lei/umplere.
Lemnul și peleții încă rămân mult mai accesibili.
Montajul unei centrale cu 7 calorifere depășea 1000e (manopera) încă de acum vreo 10 ani.
Costul materialelor îl poți estima pe dedeman.ro sau alte magazine similare, pui două țevi de 22mm pe tot traseul caloriferelor + fitinguri, calorifere și centrală.
Sunt mai multe de cumpărat, dar vezi măcar minimul.
Dacă apelezi la un instalator cu vechime, ai șanse să îți aducă marfa din sursele lui, la prețuri mai mici.

| relian a răspuns:

Daca izolai casa la interior era si mai bine, asa o sa irosesti aproximativ 1/3 din gaz sa incalzesti fundatia laughing dar e inca rentabil,mai rentabil decat cu lemne.
Romanii inca persista in greseli,inca fac chestii asa dupa ureche,apoi cheltuie bani multi pe caldura,se pling si spun ca nu-i bun nu stiu ce sistem,nu-i buna centrakla pe gaz,nu-i buna nici una laughing

Si centrala electrica,daca ai avea o casa izolata,deci izolata nu doara vorbe,adica ce fel izoleaza romanii, pana si aia ar merita.
Daca ai izola cu spuma la interior desigur, cu rigips peste iziolatie, nu cu incarcatura de ciment, ar merita si o centrala electrica.
Romanii si in general oamenii nu stiu cei aia izolatie termica, ei cred ca daca pui 10 cm de polistiren afara pe perti gata ai dat gata frigu laughing
Cit costa centrala si instalarea? Depinde de marimea centralei,de brand si de ce meserias o instaleaza.
Deci preturile astea le afli tu de la magazinul care vinde centrale,acolo spui ce casa ai,aia iti zic ce marime de centrala sa cumperi,apoi brandul alegi tu din ce au aia,ori cauti si pe net,vezi comentarii ale unora ce au,daca e buna,daca nu se defecteaza usor etc.
Apoi cit gaz o sa consumi? Nici aia nu poate cineva sa iti zica,pentru ca depinde de ce temperaturi or sa fie afara, de cit de des deschizi tu usile, de gradul de izolare, de tipoul usilor si ferestrelor ce le are acea casa.
Nu cred ca facut nimeni un consum de genul asta la toate metodele grtosimile si mai stiu eu ce ale izolatorilor termici sa poata sa zica cit consumi.
De meritat merita pentru ca daca iei o centrala cu randamentul cel mai ridicat, o sa fie ok.
Nu stiu, cred centralele astea pe gaze au un randamet undeva pana la 90%.
Ce as face eu daca as avea gaze sau GPL? As lua o unitate de caldura dar de la companiile de AC de aer conditionat,aia au caldura,dar fara calorifere,deci elimini toate rahaturile de prin casa,elimini apa,calorifere care nu se aerisesc bla bla,numa probleme.

Deci europenii inca persista in rahaturtile vechi,inca tin cu dintii de tot felul de rahaturi complicate,cel putin la nivelul populatiie.
Pt ca am vazut comercial au si ei sisteme de astea fara calorifere,incalzezsti direct aerul, simplu, eficient, fara probleme, stai ca ingheata apa, stai sa punem antigel laughing peste prajit