| ds01 a întrebat:

Vreau sa izolez tavanul beciului pentru ca e multa umezeala acolo, cred ca e ceva teava sparta sau ceva de genul asta, ca uneori vad apa pe jos. Stau la parter, banuiesc ca am multa umezeala in apartament pentru ca mi-a aparut niste mucegai in unele locuri din casa. Cu ce e mai bine sa izolez, cum sa procedez?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca ai teava sparta cum crezi,cauta mai intai sa rezolvi teava aia,apoi te apuci de izolatie.
Dar nu cred ca ai teava sparta,desi ai vazut apa pe jos,aia poate fi de la condensatie,adica apa condenseaza pe tavan,apoi picaturile devin tot mai grele si cad jos,asa ai vazut tu apa jos.

Tavanu la beci este si podea in casa? Sau mai ai ceva pamant intre?
Daca nu mai ai,(banui ca nu), atunci izoleaza tavanu cu polistiren, da nu cand este condens, fa acolo cald cumva sa nu mai fie condens pe tavan, apoi lipesti polistiren cat mai gros, stiu si eu de 10 cm ala ar fi bun, poate si mai gros, dar merge si cu ala.
Tavanu trebuie sa fie uscat sa poti lipi polistirenul ala de beton.Cauti la magazin un adeziv,le spui ce vrei sa faci,adica ca vrei sa lipesti polistiren de beton,iar aia stiu,ori cel putin ar trebuie sa stie ce sa iti recomande.
Ca sa fii sigur fiecare placa de politiren o poti prinde si in ceva dibluri,gen cum is alea ce prinde polistirenul cand izolezi la exterior.
Pui foaia de politiren,faci o gaura cu acel diblu sau ce mai e,markezi locu, dupa dai polistirenu la o parte faci gaura in beton, intelegi ce zic, sper ca te pricepi la astea. Dupa lipesti polistirenu, apoi pui acele dibluri, stiu si eu pui cate 5 dibluri la o foaie,asta in cazul in care adezivu ala stiu si eu nu ar tine,nu acum, pe viitor zic.

Sau poti fixa doara cu adeziv,dar cumva va trebuie sa tii acolo nitel presat pana se lipeste ala sa stea singur.
Ce este f important? Sa nu lasi spatii neizolate,adica pui polistiren peste tot,fara sa vezi betonul,foaie linga foie si lipite si intre ele folile de polistiren.
Asta e tot,fiind beci sau ce ai tu acolo nu cred ca mai ai nevoie de rigips, nu are rost.

In apartament ai umiditate cat e in aerul de afara,asta daca nu cumva faci mancare toata ziua,atunci aerul ar fi ceva mai umed.
Dar indiferent cat de unmed ar fi aerul tau din aptm nu ar trebuie sa condenseze, DACA nu ar avea un alt front de aer sau suprafete mai reci, cum este cazul tavanului tau, care este in aptm podea.
Nu ai spus nici ce ai pe podea in aptm, ai parchet sau ce este pe jos.
Oricum asta poti face in acel beci sa lipesti polistiren cat mai gros, mai bine de atat nu prea vad ce ai putea face si mai ieftin de atat.
Polistirenul este cel mai ieftin si cel mai bun in conditiile astea de la tine.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Ideala ar fi rezolvarea problemei. Dar cum asta nu tine de tine, ai nevoie de o hidroizolație. Eu unul as merge pe polistiren extrudat, care pe lângă hidroizolație oferă si o buna termoizolație.

Eu as merge pe polistiren extrudat de 5 cm, lipit cu pistol cu adeziv tip spuma poliuretanica. Neapărat adezivul aplicat fara intrerupere pe intreg conturul placii si pe fiecare îmbinare.
PS: nici intr-un gaz nu gauri placa pentru dibluri! Prin gauri va urca umezeala, ori tu fix de asta vrei sa scapi.

| darrio2007 a răspuns:

Degeaba faci izolatie daca nu elimini cauza umezelii.

| Violleta2022 a răspuns:

Izolarea trebuie sa aiba loc in primavara sau vara, acnd peretele si tavaul sunt perfect curatate si uscate, pregatite pentru a se izola.
la acest moment, din cauza umezelii si a mucegaiului, nu se poaet afce nimic, d ecat curatarea saptamanal sau cat de des este nevoie, d e apa si mucegai, ca altfel va imbolnaviti de plamani.
Izolarea se poate face cu diverse produse, ceea ce va comnvine gasiti in magazinele de specialitate, in urma unei discutii cu vanzatorul de acolo, care va poate recomanda diverse tipuri si diverse amestecuri, cat si acoperirile primare sau de finisare.