| Stefan575 a întrebat:

Vreau sa-mi fac o casa, una mica, cu maxim 5 camere aproape de oras.Nu am informatii esentiale..sunt la inceput. Vreau sa stiu aproximativ de cati bani am nevoie..pentru teren(tot asa,unul mic),casa,gard, racordarea la reteaua de energie electrica, la cea de alimentare cu apa, la cea de canalizare.Casa si gardul nu le vreau din lemn. Daca puteti ajutati.ma va rog. Orice sfat e binevenit.

8 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca zici de casa mica cu 5 camere, ma gindesc ca nu vrei sa o faci inalta (undeva la 2 - 2.10 m pana la tavan), ca costurile sa fie mai mici.
Fiind un proiect destul de mare, depinde me multi factori.
Materialele. Daca vrei sa lucrezi cu materiale ieftine, te costa mai putin, dar si pot ceda in timp, ducind la reparatii care mai tirziu te vor costa mai mult. Cu materiale premium iti faci casa buna, dar si banii vor curge pe ele.
Zona unde vrei sa o faci. Una e sa fie la 10 km de oras, alta la 25. Vei descoperi ca transportul e de luat in seama in ce priveste costurile pentru fiecare km in plus. Pentru ca materialele trebuie duse pana acolo.
Meseriasii. Ca la materiale, asa zisi meseriasi, care iau putin, sau meseriasii adevarati, care te usuca de bani. In plus, si aici conteaza zona. In Timisoara se lucreaza cu 3/4 mai ieftin decat in Bucuresti, sau chiar si mai si (prima mea lucrare din Bucuresti, am luat, din nestiinta, la pret de Timisoara, 55 de milioane, iar alti meseriasi mi-au zis ca puteam lua si 90 de milioane). Deci, totul e relativ doar daca te gindesti la meseriasi.
Terenul, ca pret, difera. Una e la Cucuietii din deal, alta e linga Bucuresti sau alt mare oras.
Dar, orice ar fi, intrebarea nu prea are sens decat informativ, pentru ca daca te gindesti serios sa o faci, vorbesti cu un arhitect care iti va face proiectul, si el iti va spune si costurile, iti va prezenta mai multe variante, mai ieftine si mai scumpe ca realizare, din care tu sa alegi. Dar acolo va fi vorba de detalii pe care va trebui sa le dai, ce vrei si ce nu, gen cum ai zis ca nu vrei casa si gardul sa fie din lemn. E singurul detaliu dat, dar ca sa iti faci o idee, mai trebuie sa tii cont de cateva zeci (daca nu sute, daca esti un pic mai pretentios) de detalii asemanatoare. Si un arhitect va stii sa discute cu tine in asa fel incit sa scoata ce e in capsorul tau cu privire la asta si sa iti ofere ce iti doresti cel mai mult.

Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de minim 500mp teren pentru autorizare, iar metrul patrat de teren in apropiere de orase sunt intre 10-200 euro/mp. Deci un asemenea teren minim te poate costa intre 5000-100000 euro.

O casa "mica" cu 5 camere te costa de la 50 mii euro in sus, in functie de proiect si dotari.
Racordarea la utilitatile de infrastructura depind de distanta pana la puncturile de racordare si se negociaza cu furnizorii, dupa caz.

| JackR a răspuns:

Vorba reclamei si in spiritul intrebarii tale, nu exista decat o replica: "Putin, foarte putin!" (fade in - Leroy Merlin - fade out)

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

E grea rau intrebarea ta, pentru ca nu spui de unde esti si nu avem de unde sa stim cum merge pretul la terenuririle din zona ta si cati metri patrati vrei tu sa ti cumperi. Deci nici nu stiu cum sa-ti spun cam cat te-ar costa terenul. In schimb o casuta cu 5 camere de la O cum zici tu, te costa in jur de 30000-35000 euro

| Bitzer a răspuns:

Nu exista casa mica, cu 5 camere. Freakin' cocalar *** attention...

| Balan_Victor_1987 a răspuns:

Buna, cum au spus si colegii totul se rezuma la bugetul tau. Un teren de 400 500 mp o sa te coste de la 5000de euro in sus in functie de distanta. Casa ca sa fie mai ieftina va trebui sa o faci fara etaj. deci undeva minim 35k eur. Ar fi ideal sa ai pe strada macar curent. legat de gard poti verifica acest link http://www.gardurimd.ro/ro/catalog/jaluze
Oricum cred ca fara un 50K euro nu prea poti porni.

| Pop_Adela_1974 a răspuns:

Specificatia''mic'' e una foarte relativa mic cu 5 camere deci terenul ''mic'' la care va referiti poate fi si de un ha, pretul de asemenea e in functie de zona,,